* Mali byť vo výške od 0 do 30 percent priemerných ročných nákladov na študenta, teda najviac 21 900 korún. Školné mali platiť aj externisti, čím by sa odstránili poplatky za externé štúdium, ktoré dnes odvádzajú študenti často súkromným spoločnostiam. Školné mali platiť aj doktorandi - keby pracovali na škole, mohla by im ho odpustiť.
* Opozícia kritizovala poplatky ako také, zodpovednosť za školy a záťaž vraj štát prenáša na plecia študentov. "Zaťažujeme študentov bez záruky zvýšenia kvality," povedala Ľudmila Mušková z HZDS.
* Minister Fronc hovoril, že vyšiel v ústrety študentom, keď zaviedol možnosť, že škola školné úplne odpustí.
Študentské pôžičky
* Mali byť dostupné všetkým študentom, avšak najviac vo výške školného, a použiť by sa dali iba na jeho úhradu. Pôžičku mohol študent splácať až po skončení školy, ak dosahoval príjmy pod minimálnou mzdou, nemusel ju splácať vôbec.
Sociálne štipendiá
* Mali byť vyššie ako dnes - dnes je ich maximálna výška 2000 korún mesačne, po novom mala byť až 6870. Dnes ich dostáva asi iba 8 percent zo 100-tisíc študentov, po novom ich mohlo získať 30 percent študentov. Zákon rátal s tým, že štát zoberie dotácie 500 miliónov pre internáty a použije ich práve na štipendiá.
* Poslanci hovorili, že by sa ešte mohla zvýšiť horná hranica, aby malo k štipendiám prístup viac študentov aj zo stredných vrstiev.
Dotácie pre súkromné vysoké školy
* Súkromných vysokých škôl máme najmenej z krajín V4. V Čechách ich je 36, u nás 3. Minister financií Ivan Mikloš preto pri rokovaní o zákone vo vláde navrhol, aby súkromné školy dostali rovnakú dotáciu ako verejné.
Poslanci to veľmi kritizovali. Minister Fronc si dokonca myslí, že práve to mohlo byť "jazýčkom na váhach", prečo zákon v parlamente neprešiel. Ferdinand Devínsky z SDKÚ povedal, že "zrovnoprávnenie súkromných škôl vyvolalo averziu", no upozornil, že aj súkromné základné a stredné školy dostávajú rovnaké peniaze ako verejné. Hovorí, že o tom mohli poslanci debatovať, keby zákon prešiel. "Vedel by som si predstaviť riešenie, ak by súkromná škola vyberala vyššie školné, dostala by menší príspevok."
Koniec tabuľkových platov
* Zákon mal zrušiť platové triedy podľa praxe a veku, odmeňovať sa malo na základe výkonnosti, čím by mohli stúpnuť platy najmä mladým pedagógom a mohli sa udržať na školách.
(haj, sr)