FOTO - MANGO MOLAS
Skupina v súčasnosti vydáva debutový album s názvom Peňa, ktorého pestrosť vyplýva aj z toho, že od vzniku skupiny v roku 1998 prešli bohatým vývojom.
"Počas tých šiestich rokov sme sa učili spolu hrať a komunikovať a platí to aj dnes," hovorí pre SME v jednej z bratislavských reštaurácií Martin Vlašič alias Lopi, jeden z lídrov skupiny, ktorý okrem spevu hrá na rôzne nástroje, od gitary až po bubienky darabuka. "Na začiatku sme si chceli hlavne zahrať. Neboli sme profesionáli, idúci za jasným cieľom, dokonca sme nemali v pláne založiť nejakú etnokapelu. Skôr sme sa učili, ako na jednotlivé perkusie treba hrať spôsobom: Ty búchaj takto a ja do toho skúsim toto. Keď sa pozerám späť, vidím v našej skupine neuveriteľný skok. Osobný, hudobný, aj ľudský," dodáva Lopi.
Predstavte si vtipné a hravé texty dnes už zaniknutých Bez ladu a skladu, spojte ich s kubánskym projektom Buena Vista Social Club a zaspomínajte na český Šum svistu, kým sa ešte nestrápňovali v rôznych televíznych šou. Asi takto znie väčšina piesní Mango Molas. Schopnosť členov zahrať na najrôznejších exotických nástrojoch obohacuje repertoár skupiny o africké vplyvy (pokúste sa vysloviť názov ich pesničky Mamakomosemeja!), súčasné rytmy (napríklad v peknej zadumanej piesni Vietor), ale napríklad aj o slovenskú ľudovku (Usni, že mi usni).
"Náš debut je zmesou šiestich rokov. Napríklad pesnička Coma bola vôbec jedna z prvých, ktorú sme vymysleli. Stačil základný rytmus, jednoduchý popevok a bola na svete. Záverečná skladba Kosti bola zas experimentom, na ktorom sme sa pohrali s nasamplovanými bubienkami tabla. Naša hudba je zmeska. Trochu latiny, arábie a Slovenska. Teraz už vieme, že ďalší album bude vďaka dychovým a klávesovým nástrojom oveľa jednotnejší," vysvetľuje Lopiho muzikantský kolega, basgitarista Miloš Oríšek, ktorý má prezývku Milky.
Mango Molas si pred časom vybudovali slušné poslucháčske zázemie. Len minulý rok na veľkom festivale v Trutnove tancoval na ich rytmy celý dav, hoci pred koncertom sotva niekto z českých fanúšikov počul od skupiny jediný tón.
"To, že naša hudba je rôznorodá, vyplýva asi z toho, že v našej skupine počúvame všetci všetko. Latina je spoločným energetickým bodom, v ktorom sme sa všetci stretli. Je v tom radosť, má to rytmus a je v nej cítiť množstvo skrytých emócií," vysvetľuje Lopi. "Najdôležitejšie je, aby naša hudba mala rytmus. Jednoducho, hudba nás musí rozhýbať," dodáva Milky.
V booklete prvého albumu Mango Molas ďakujú za inšpiráciu populárnemu Buena Vista Social Club. Cítia sa na to, že by mohli zahrať aj kubánskemu publiku? "Myslíme, že sme v takom štádiu, že našou hudbou by sme mohli rozhýbať aj Kubáncov. Veď hudba je božím darom, jediným ľudským vynálezom, ktorý funguje," tvrdia sebavedome Milky a Lopi. A zahrali by aj Fidelovi Castrovi? "Keby si prišiel zatancovať? Prečo nie!"
Mango Molas pokrstia debutový album Peňa dnes večer v bratislavskom Music Net Clube na Halovej ulici.