mala v čase jej odchodu na verejnosti najmenšiu podporu.
Po troch rokoch, ktoré strávil ako prorektor súkromnej školy na vidieku, sa stal Buzek suverénnym víťazom volieb v celoštátnom meradle. Ako kandidát opozičnej Občianskej platformy, s ktorou v minulých rokoch neraz bojoval, získal v Sliezsku 173-tisíc hlasov. To znamená, že ho podporil každý piaty volič.
Najlepší výsledok vo Varšave a druhý v Poľsku získal šéf diplomacie v Buzekovej vláde Bronis˝aw Geremek z mimoparlamentnej Únie slobody. A rovnako aj tento architekt poľskej transformácie 90. rokov strávil posledné roky na vidieku. Teraz sa už dokonca hovorí, že je jedným z kandidátov na predsedu Európskeho parlamentu.
Do prvej línie sa vracajú aj dávno zabudnutí politici Poľskej ľudovej strany, napríklad Waldemar Pawlak, o ktorom najčastejšie Poliaci čítali v rokoch 1992 až 1995, keď bol dvakrát predsedom vlády (najmladším v dejinách).
Eurovoľby spôsobili veľký prievan v Sejme. Úspešní boli 17 poslanci, do Bruselu sa tiež presťahujú 4 senátori. K slovu sa tak dostanú ich náhradníci zo straníckych kandidátok v roku 2001. Či budú mať záujem o niekoľkomesačné dobrodružstvo v Sejme, je neisté, pretože Poľsku hrozia predčasné voľby už v auguste. Lákavý môže byť aspoň uvoľnený post podpredsedu parlamentu.
Ešte väčší problém je so senátormi. V ich obvodoch by sa mali konať doplňujúce voľby.
"Ukázalo sa, že politici majú šancu vrátiť sa na dôležité posty," komentoval úspech veteránov s nádejou v hlase Leszek Miller. Ešte pred niekoľkými týždňami bol predsedom ľavicovej vlády (mimoriadne neobľúbenej) a šéfom najväčšej strany. "Samozrejme, až po istom čase."