Pred domom Wilcoxovcov v americkom štáte Missouri sa trepoce rumunská zástava. Býva v ňom Vasile, jedno z posledných legálne adoptovaných detí z Rumunska do Spojených štátov pred uvalením moratória na adopcie do zahraničia v roku 2001. Rodičia dnes štvorročného Vasila učia po rumunsky a pred mesiacom sa znovu vybrali do jeho domoviny, aby mu našli súrodenca, píše TASR.
Po utorňajšom zasadaní rumunského parlamentu to však budú mať Wilcoxovci veľmi ťažké. Rumunský parlament odhlasoval zákon, ktorý výrazne obmedzuje adopcie rumunských sirôt do zahraničia. Ak nie sú cudzinci príbuznými dieťaťa, musia čakať, kým sa vyčerpajú možnosti umiestnenia dieťaťa v Rumunsku, čo môže trvať mesiace až roky.
Hlasovanie o adopčnom zákone pozorne sledovali z Bruselu aj Washingtonu. Obmedzenie adopcií do zahraničia, často zneužívané na obchodovanie s deťmi, žiadala od Rumunska Európska únia ako jednu z podmienok pokračovania prístupových rokovaní. Spojené štáty, ktorých občania si v 90. rokoch osvojili stovky rumunských detí, lobovali proti prijatiu zákona. Bukurešť si však už členstvo v NATO vybojovala - teraz hrá o vstup Rumunska do únie plánovaný na rok 2007.
"Naše deti nie sú na predaj, je im lepšie v Rumunsku," povedal pre Reuters rumunský poslanec Florin Iordache po hlasovaní. "Zákon je tragédiou pre rumunské siroty odsúdené do ústavov," reagovali v Spojených štátoch.
Škandál obchodovania s rumunskými sirotami sa prevalil v roku 2001. V rokoch 1990 - 2001 si cudzinci osvojili viac ako 10-tisíc detí. Zarábali právnici, podplatení úradníci a najmä sprostredkovateľské kancelárie. Americké a európske páry boli ochotné zaplatiť za rumunské dieťa až 19-tisíc dolárov.
Medzi sirotami vybranými na medzinárodnú adopciu boli aj deväťmesačné rumunské dvojčatá, osvojené bývalým britským misionárom Geoffreyom Briggsom a jeho ženou v júli 2000. O štyri mesiace neskôr už jedno z detí pochovávali, píše BBC. Lekárska správa hovorila o niekoľkých zlomených rebrách. Zanedlho do nemocnice priviezli aj druhé z dvojčiat s prasknutou lebkou. Briggs pred súdom priznal, že deti bil. Dostal dva roky. Správy o zneužívaní adoptovaných rumunských sirôt sa začali množiť.
V roku 2001 vyhlásila rumunská vláda pod tlakom médií a Bruselu na medzinárodné adopcie moratórium. Úradníci ho však obchádzali udeľovaním výnimiek, samozrejme, za odplatu.
V postkomunistických ústavoch dodnes zostáva 40-tisíc rumunských sirôt. Tradícia odkladania nechcených potomkov je v Rumunsku silná od čias vlády Ceaucesca, ktorý zakázal umelé prerušenia tehotenstva.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ