Realisti však hovoria, že dohoda nebude jednoduchá a výber predsedu komisie budú musieť urobiť na špeciálnom summite začiatkom júla. Európski lídri otrasení nízkou účasťou v eurovoľbách a vo väčšine prípadov aj víťazstvom ich oponentov nechcú riskovať, že budú vyzerať ako rozvadená rodina. Stačí, že debata o ústave bude náročná a vyhliadky na úspech nechce nikto ani len odhadovať.
Podľa nepísaných pravidiel únie by mal byť nový predseda opakom starého. Mal by to byť zástupca malej členskej krajiny, prijateľný pre najsilnejšou frakciu v europarlamente. Ľudovci po úspechu v eurovoľbách už otvorene požadujú, aby bol Prodiho nástupca priamo z ich vlastných radov. Šance Belgičana Verhofstadta, ktorý bol ešte pred týždňom favoritom, znížil jeho volebný neúspech.
Výber nového šéfa eurokomisie bude komplikovaný a lídri sa opäť nevyhnú handlovaniu. Vo výhľade sú totiž aj iné lukratívne posty: hľadá sa nový "minister zahraničia", nový superkomisár pre ekonomiku a generálny sekretár Európskej komisie. (mik, mim)
Guy Verhostadt - liberálny belgický premiér je dlho favoritom Paríža a Berlína. Jeden z najvýraznejších odporcov vojny v Iraku sa však nepáči Britom, pretože je federalista. Verhofstadt ale prepadol vo voľbách do europarlamentu v Belgicku a stratil tak jednoznačnú podporu ľudovcov v europarlamente. Jean-Claude Juncker - luxemburského konzervatívneho premiéra chcú takmer všetci, on sám však po úspešných voľbách uprednostňuje domácu pôdu. Európski ľudovci veľmi stoja o to, aby bol ich kandidátom, včera však belgický denník de Standaard napísal, že Juncker odkázal, že "nie je k dispozícii". Wolfgang Schüssel - nomináciu ľudoveckého rakúskeho kancelára považujú mnohí za príliš veľký paradox: ešte pred pár rokmi bol za spojenectvo s populistickými slobodnými Jörga Haidera v únii personou non grata. Je neprijateľný hlavne pre Paríž. Chris Patten - komisár pre vonkajšie vzťahy, bývalý guvernér Hongkongu. Hviezda tohto Brita začala podľa pozorovateľov stúpať, môžu ho však zhodiť Francúzi, lebo nehovorí ich jazykom na dostatočnej úrovni. Bertie Ahern - írsky pravicovo-stredový premiér. Jeho krajina v súčasnosti končí predsedníctvo v únii. Ak by sa mu podarilo dokončiť rokovania o euroústave, mal by väčšie šance. V Írsku sa však hovorí, že Ahern sa najlepšie cíti v premiérskom kresle. Pat Cox - liberál z Írska a súčasný šéf Európskeho parlamentu. Bývalý novinár sa na čele europarlamentu osvedčil, na poslednom zasadnutí ho pochválili predsedovia všetkých politických klubov. "Príliš anglosaský, príliš liberálny a príliš ľahká váha," povedali ale na jeho adresu kritickí francúzski diplomati.