LONDÝN - Britský licenčný úrad včera zaregistroval prvú žiadosť o povolenie na klonovanie ľudských embryí v Európe. Tím vedcov z univerzity v anglickom meste Newcastle chce použiť kmeňové bunky z embryí na vypestovanie iných buniek, ktoré by produkovali inzulín pre diabetických pacientov. Kvôli žiadosti sa okamžite zišla vedecká rada Úradu pre fertilizáciu a embryológiu.
Oponenti terapeutického klonovania vyzvali úrad, aby žiadosť vedcov z univerzity v Newcastli odmietol, pretože takýto výskum by eventuálne mohol viesť k naklonovaniu človeka, čo je v Británii zákonom zakázané. Podľa oponentov výskumného projektu lekársku techniku zneužijú v krajinách, kde neexistuje legislatíva zakazujúca klonovanie. "Výskum prekračuje dôležitú etickú otázku, lebo vedci plánujú vytvárať nové embryá na výskum namiesto využívania odložených," povedal David King zo združenia Human Genetics Alert.
Británia sa v roku 2001 stala prvou európskou krajinou, ktorá legalizovala klonovanie na lekárske výskumné účely. Vedci, ktorí chcú pracovať na takomto výskume, musia požiadať o licenciu. Výskumníci v Newcastli chcú vyklonovať embryo vložením jadra z bunky kože do darovaného vajíčka. Kmeňové bunky embrya mladšieho ako 14 dní sa dokážu zmeniť na akúkoľvek bunku, sú dokonalým transplantátom pre darcu jadra. Odborníci odhadujú, že výsledky výskumu použiteľné pre verejnosť budú najskôr o päť rokov. (tasr, reuters)