Ozbrojenci sú súčasťou života sudánskych farmárov už dvadsať rokov. FOTO - REUTERS
Sudán sa napriek prímeriu po dlhoročnej občianskej vojne, podpísanému v máji, ocitol na pokraji humanitárnej katastrofy. Už aj tak dramatickú situáciu okolo mesta Darfúr skomplikovala sudánska vláda. Tento týždeň zablokovala prísun humanitárnych dávok do krajiny. Na hraniciach sa vŕšia zásielky vody, jedla a liekov určených západosudánskym civilistom.
Ak sa pomoci nepodarí doraziť včas, začnú sa šíriť epidémie. V nasledujúcich dvoch mesiacoch umrie od hladu a chorôb v utečeneckých centrách asi 350-tisíc ľudí, predpokladá americká humanitárna organizácia USAID.
Už vyše roka pokračuje v Sudáne rozdelenom na arabský sever a africký juh tichý masaker. Výsledkom kolízií medzi miestnymi milíciami podporovanými vládou a dvoma povstaleckými skupinami je zatiaľ 10-tisíc mŕtvych, milión utečencov a každodenný sexuálny teror. Obeťami sú väčšinou ľudia z afrických dedín, ktorí utiekli pred masovým zabíjaním a znásilňovaním ozbrojencov.
Májové prímerie medzi arabsko-moslimskou vládou a africkými povstalcami z juhu s novým výbuchom násilia na západe krajiny okolo mesta Darfúr nepočítalo. Arabskí ozbrojenci v spojení s vládou bojujú s miestnymi povstalcami, ktorí obvinili vládu, že ich región znevýhodňuje, a lynčujú miestnych farmárov.
Všetky doterajšie sudánske vlády kontrolovali prevažne arabskí moslimovia zo severu krajiny, bez účasti africko-kresťanskej menšiny z juhu. V roku 1983 sa radikálna vládna frakcia rozhodla nastoliť islam v celej krajine. Spôsobila tak 20 rokov trvajúce boje medzi moslimami vedenými vládou a kresťanskou menšinou, v ktorých zabili dva milióny ľudí.
Medzitým sa začali nové boje na západe krajiny.
"Preháňate," odpovedá sudánsky prezident Omar el-Bašir na otázky o novej hroziacej genocíde v Darfúre a obracia novinárov a lekárov na hraniciach. Prelety nad provinciou okolo mesta Darfúr ukazujú fotografie súvisle vypálenej oblasti. OSN sa stále zdráha zabíjanie a znásilňovanie civilistov v Darfúre nazvať genocídou. "Ešte to nie je genocída, ešte jej môžeme zabrániť," povedal pre BBC zástupca generálneho tajomníka OSN Jan Egeland. Za jedno z najväčších zlyhaní OSN a svetových veľmocí sa považuje váhavý postup v Rwande v roku 1994, kde zrážky medzi kmeňmi Hutuov a Tutsiov prerástli do genocídy.
Mier by pre 33-miliónový Sudán pritom mohol priniesť výrazný ekonomický vzostup. Na pokoj v krajine bohatej na ropu a zlato už dlho čakajú investori.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ