
Premiér Vladimír Špidla (vpravo) v nedeľu večer. Výsledky eurovolieb ho nepotešili. FOTO - ČTK
Piate miesto pre vládnu sociálnu demokraciu (ČSSD) vo víkendových eurovoľbách vyvolalo v Česku politickú krízu. Víťazná pravicová ODS chce vyvolať hlasovanie o dôvere vláde už na zasadaní parlamentu, ktoré sa začalo včera. Aj keby hlasovanie prežil, hrozí kabinetu Vladimíra Špidlu pád zvnútra.
Postavenie ľavo-stredovej vlády, ktorá sa v parlamente opiera len o jeden hlas navyše, závisí od dvoch zásadných faktorov. Prvým je zotrvanie liberálnej Únie slobody (US) v kabinete. Tá totiž vo voľbách nezískala ani dve percentá. Jej šéf Petr Mareš už rezignoval na stranícky post, chce však aj naďalej zostať vicepremiérom vlády. Je možné, že US sa vo svojom smrteľnom kŕči trhne doprava a z vlády odíde.
Dôležitejšia je však hlboká kríza vo vnútri ČSSD, ktorú volebný neúspech umocnil. V ČSSD to vrie. Kritici súčasného vedenia opäť žiadajú mimoriadny zjazd. V reakcii na udalosti Špidla i prvý podpredseda ČSSD Stanislav Gross oznámili, že požiadajú stranu o dôveru a Špidla zvolal na 11. júl zasadnutie Ústredného výboru.
Spojenci Špidla a Gross tak majú relatívne dostatočný čas na to, aby situáciu zmiernili. Hlavne Gross sa nachádza v zložitejšej situácii. V strane má väčší vplyv ako premiér, voči ktorému sa dlho vymedzoval ako jeho možný nástupca. Ako však strácal zo svojej straníckej pozície, okrem iného aj vďaka príznačnej nerozhodnosti uchopiť moc, ocitol sa so Špidlom na spoločnej lodi. Ľavica v ČSSD s ním už neráta a volá ho na zodpovednosť.
Teraz musí Gross dostať odporcov pod kontrolu a pokúsiť sa ich spacifikovať vtiahnutím do vlády. Tú pravdepodobne čakajú rozsiahle zmeny a mohla by vládnuť ako menšinová. Podporu sociálne demokratickej vláde bez Špidlu nevylučujú českí komunisti. Tí však nie sú naklonení Grossovi, ktorý je k radikál Čnej ľavici rezervovaný.
Vládu na čele s Grossom by, naopak, mohla podržať ODS. Vedenie občianskych demokratov si i napriek proklamatívnemu nátlaku na vládu mimoriadne voľby nepraje. Súčasné voličské preferencie, predovšetkým 20-percentná podpora pre komunistov a nedostatok hlasov pre demokratickú ľavicu a stred by i po voľbách neumožňovali vznik stabilnej vlády. Pre nadchádzajúce týždne na českej politickej scéne môžu byť kľúčovými mimoriadne dobré vzťahy medzi lídrom ODS Mirkom Topolánkom a Grossom.
Autor: MARTIN ČAREK, Praha pre SME