Chce mať korektné vzťahy s vládou a parlamentom. Je naladený optimisticky. Svedčia o tom viaceré výroky. SME hneď po zvolení povedal, že prijíma oponentúru a je radšej, ak môže "vytvárať pozitívnu atmosféru". Problémy v komunikácii s vládou a šéfom parlamentu by sa aspoň spočiatku nemali objaviť.
Vzťahy s vládou budú poznačené rozdielnym vnímaním problémov. Vláda je pravicová, Gašparovič sa označuje za politika so stredoľavou orientáciou. Koalícia ešte nedokončila reformy v zdravotníctve, školstve a samospráve, ktoré môže vrátiť späť do parlamentu.
V zahraničnej politike bude rešpektovať orientáciu Slovenska na NATO a Európskej únie. Je tu však istá pochybnosť, že práve v zahraničnej politike bude s vládou nachádzať zhodu oveľa ťažšie ako bývalý prezident Schuster. Vyjadrenia nového prezidenta tiež naznačujú, že chce dbať i na dobré vzťahy s Ruskom.
Otázkou je, aký vzťah si vybuduje k opozičnému Smeru, ktorý ho podporil v prezidentských voľbách. Ak by Smer zvíťazil vo voľbách, predsedovi Ficovi zrejme neujde poverenie, aby sa pokúsil zostaviť novú vládu.
Osobitnou kapitolou budú vzťahy Gašparoviča s bývalým materským hnutím - HZDS a osobitne s jeho lídrom Vladimírom Mečiarom. Gašparovič sa s ním dostal do ostrého sporu pred voľbami v roku 2002. Mečiar sa Gašparoviča ako súpera síce zbavil, ale nedokázal nad ním tento rok vyhrať v prezidentských voľbách. Navyše, Mečiar nemal dobré vzťahy ani s prezidentom Michalom Kováčom, ktorý tiež pochádzal z HZDS.
Na prezidentov obraz budú mať významný vplyv aj jeho najbližší spolupracovníci a tí sú až na bývalého šéfa Ústavného súdu a bývalého predsedu vlády Milana Čiča pre verejnosť zatiaľ záhadou.
(sp)