BRATISLAVA – Vláda včera schválila koncepciu spoločného obstarávania viacerých obstarávateľov, ktorá by mala sprehľadniť a zlacniť nákupy štátu. „Znamená to, že veci, ktoré kupuje štátna správa a samospráva a ktoré sa dnes kupujú čiastkovo cez jednotlivé ministerstvá, inštitúcie a úrady, sa v tých prípadoch, kde je možné ich obstarávanie centralizovať, budú nakupovať spoločne,“ povedal podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.
Opatrenie podľa Mikloša prinesie štátu úspory, pretože pri nakupovaní vo väčšom možno dosiahnuť lepšie ceny. „Keď sa nakupujú autá, pri nákupe väčšieho množstva možno usporiť tak, že každé tretie auto je vlastne zdarma,“ povedal Mikloš.
Objem nákupov inštitúcií verejnej správy sa ročne odhaduje na 50 miliárd korún, odhadovaná úspora by mala byť 15 až 30 percent. Opatrenie je podľa Mikloša aj jedným z nástrojov národného boja proti korupcii. „Keď sa obstarávanie bude robiť centralizovane, bude menší počet obstarávateľov a bude sa dať lepšie kontrolovať,“ myslí si. Slabá konkurencieschopnosť a vylúčenie malých a stredných podnikateľov sú upravené tým, že centrálny obstarávateľ bude môcť uzavrieť rámcové zmluvy s dodávateľmi. Podobný model funguje vo všetkých vyspelých krajinách.
Vláda včera v súlade so závermi auditu štátnej správy rozhodla o zrušení 17 z 35 poradných orgánov vlády. Niektoré z nich ostanú fungovať ako poradné orgány jednotlivých ministerstiev alebo medzirezortné, a ministerstvá ich činnosť budú hradiť zo svojich rozpočtov.
Priame úspory budú podľa Ivana Mikloša malé, dôležité budú nepriame úspory, pretože často činnosť týchto orgánov nebola zmysluplná. „Bude to mať určitý finančný dosah na chlebíčky. Ja mám najviac takýchto poradných orgánov, tak dúfam, že v novej analýze spotrebovaných chlebíčkov sa to odrazí,“ povedal podpredseda vlády Pál Csáky, narážajúc na zverejnené údaje o tom, že jeho úrad vlani minul najviac peňazí na chlebíčky podávané pri rokovaniach.
(mar)