Ktorí dôchodcovia prídu o jednorazový tisíckorunový príspevok, stále nie je isté. Poslanci by chceli vynechať tých, ktorí majú privysoké dôchodky a peniaze rozdeliť tým, ktorí ich majú nízke. Nevedia však ako. Ministerstvo práce totiž tvrdí, že nevie, aké typy dôchodkov ľudia dostávajú, ani v akej výške.
Poslanci sa "kompenzáciou", ako sa príspevku hovorí, zaoberajú už na treťom rokovaní. Návrhy sú rôzne. Nevyplatiť tisíc korún dôchodcom zo silových rezortov, tým, ktorí odídu do dôchodku tento rok, alebo všetkým, ktorí majú dôchodok vyšší ako stanovená hranica. Práve tú však nevedia stanoviť. Chýbajú im podklady z ministerstva.
Hranica, pri ktorej by sa už príspevok nemal vyplatiť, sa počas rokovaní posunula z 8- na 10-tisíc korún. Koľko je dôchodcov, ktorí toľko berú? "Možno promile, alebo len veľmi malé percento," neisto hovorí Marek Lendacký z ministerstva práce. Vraj, ak by sa ušetrené peniaze rozdelili medzi chudobnejších, vyšlo by im to asi po 8 korún.
"Ak sa máme rozhodnúť o zákone, musíme vedieť, aké sú dôchodky," hovorí Edit Bauer z SMK. "Je to bizarná diskusia, nemáme čísla," krúti hlavou Edita Angyelová zo Smeru. Poslanci kritizujú ministra, naposledy sľúbil, že čísla prinesie. Včera prišiel na zasadanie sociálneho výboru štátny tajomník Beblavý a povedal, že o ničom nevie. Sľubuje, že čísla sa pokúsi zistiť, ale ministerstvo určite nemá údaje o dôchodkoch v silových rezortoch.
Ľubica Navrátilová z SF hovorí, že by bolo dobré mať aj prepočty nákladov. "Aby to nebolo tak, že ušetríme 200-tisíc, ktoré budeme rozdeľovať, no náklady na to budú miliónové."
Z 1000-korunového príspevku sa tak stáva téma, ktorá si vyžiada mimoriadne rokovanie výboru. Poslanci včera diskusiu uzavreli s tým, že ministerstvo zaviazali "bezodkladne" zistiť, aké dôchodky ľudia dostávajú. Predseda výboru Vojtech Tkáč zase pošle listy ďalším ministerstvám, aby poslancov informovali, aké dôchodky majú policajti, vojaci, sudcovia či prokurátori.
Tento týždeň začne rokovať parlament a poslanci zrejme hneď na začiatku požiadajú o preloženie tohto bodu na neskôr. Navrátilová však hovorí, že dôchodcovia o tisícku neprídu a poslanci určite zákon stihnú schváliť. "Inak by to bola provokácia."
Návrh rozdať po tisíc korún dôchodcom prvýkrát zverejnila Bauer v januári. Ministerstvo práce nesúhlasilo, v máji však SDKÚ po vyhlásení ministra financií Mikloša, že peniaze má, zmenila názor a Kaníkovo ministerstvo prišlo s vlastným návrhom, podľa ktorého mali tisíckorunáčku dostať dôchodcovia už v júli. Dnes už tento termín nie je reálny.
Parlament medzitým odmietol návrh Navrátilovej, ktorá chcela dôchodcom dať dve tisícky. Vynechávala silové rezorty, pretože vtedy vraj nevedela, že nie všetci v nich majú vysoké dôchodky, a vynechala tiež všetkých, ktorí odídu do dôchodku tento rok, pretože ich obišla minuloročná vysoká inflácia a dôchodky sa im už zvýšia tento rok pri valorizácii.
(haj)