Tradičné strany ešte také slabé výsledky v histórii britských volieb nezaznamenali. Boli to voľby, kde prehrávali aj víťazi, veď konzervatívci ako najsilnejšia strana stratili v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami osem kresiel, vládni labouristi na druhom mieste šesť.
Zástancovia Európskej únie vždy kritizovali, že sa v Británii nehlasuje o únii a že európske voľby sú akýmsi referendom o vnútornej politike. Tentoraz Briti prvýkrát hlasovali o tom, čo si o únii myslia, a výsledok mohol byť sotva pre eurofilov horší, napísal Daily Telegraph. A za eurofila je v Británii považovaný aj ministerský predseda Tony Blair, ktorý sa už teraz musí vážne obávať, ako dopadne na ostrovoch referendum o európskej ústave.
Radikáli zo Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP) oslavovali. Zatiaľ čo doteraz mali v Európskom parlamente dvoch poslancov, teraz budú mať dvanástich. Pravicoví radikáli nie sú len proti únii, ale aj proti prisťahovalcom. Posilnili sa aj extrémisti z Britskej národnej strany, ale na europarlament to nestačilo.
Len liberálni demokrati dokázali z tradičných strán oproti minulým voľbám získať, ale skončili až štvrtí za radikálmi z UKIP. Konzervatívci sa prvýkrát od 1. svetovej vojny nedostali v celoštátnych voľbách cez 29 percent, labouristi ľudí nedokázali presvedčiť, že dokážu presadzovať v Bruseli britské záujmy.
(mch)