Vládne strany, ktoré podporuje aj prezident Jacques Chirac, utrpeli vo Francúzsku ďalšiu volebnú porážku. FOTO - REUTERS
srdní a tvrdo zúčtovali s predstaviteľmi štátov, ktorí zohrávajú v únii hlavnú úlohu. Platilo to v Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii a čiastočne aj Taliansku. Schröder, Raffarin, Blair aj Berlusconi presadzujú rôzne reformy vo verejnom sektore, ktoré veľká časť verejnosti odmieta. Aj preto prišli ich porážky, keď predovšetkým v Nemecku a Taliansku išlo v kampani zjavne viac o domáce problémy ako európske. "Účasť poznamenalo, že sa neviedla európska kampaň, ale domáca. Bolo to hlasovanie za a proti Schröderovi či Chiracovi, ale nie európske voľby," vyhlásil predseda klubu Zelených v Európskom parlamente Daniel Cohn-Bendit.
Je zjavné, že aj v európskych voľbách voliči reagujú na domáce témy," povedal predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany, nemecký konzervatívec Hans-Gert Pöttering a hoci narážal najmä na postkomunistických nováčikov, tento trend sa potvrdil aj v jeho krajine. "Čaká nás veľký kus práce, aby sme ľuďom lepšie vysvetlili význam Európskeho parlamentu."
Úspešné boli len vlády v Španielsku (ľavicová) a Grécku (pravicová), ktoré len nedávno striedali pri moci svojich dlhoročných predchodcov. (mch, čtk)