Vďaka prepchatým osnovám a množstvu encyklopedických poznatkov škola deti skôr stresuje, ako učí poznaniu. Náročné učivo bez problémov zvládajú len žiaci, ktorí majú „lepšiu hlavu“. Aj preto si dnes už mnohí rodičia uvedomujú, že nie je žiadnou hanbou odložiť dieťaťu povinnú školskú dochádzku o jeden rok, a počkať, kým na školu nebude naozaj pripravené. Či je dieťa pripravené na školu, alebo nie, určí psychológ pomocou testu zrelosti. Aj denník SME vám prináša pár príkladov toho, čo by malo vedieť šesťročné dieťa, aby mohlo ísť do školy.
Príklady z psychologických testov zrelosti:
1. Ako sa volá tvoj otec krstným menom?
2. Na čo potrebujeme stoličku?
3. Pozri sa na papier. Je na ňom obláčik, krížik a koleso. Nakresli ich sem do stredu papiera v takom istom poradí. Vždy najskôr obláčik, krížik, koleso. Skús to.
4. Koľko máš prstov na jednej ruke? A na druhej?
5. Vieš si zapnúť rádio?
6. Koľko kolies má kolobežka?
7. Vieš si zašnurovať topánky?
8. Čím sa živia hady?
9. Čo jedia sliepky?
10. Na čo potrebujeme kladivo?
11. Kto nám dáva do schránky obálky?
12. Aký je teraz čas – ráno, obed alebo večer?
13. Vieš, ako sa volá naše hlavné mesto?
14. Vieš narátať do päť? Vieš aj viac?
15. Postav na seba tri kocky.
16. Ako dlho vieš stáť na jednej nohe?
17. Nakresli človeka. (Mal by mať ruky, krk a šaty.)
18. Keď máš päť jabĺčok a dve ti zoberiem, koľko ti ich ostane?
19. Čo robí policajt?
20. Pozri sa, čo tu je napísané. MAMA. Skús to napísať tu vedľa, na prázdne miesto.
Testy zrelosti sa bodujú podľa počtu správnych odpovedí, ale aj podľa času, za ktorý dieťa test zvládlo. Podľa odpovedí dieťaťa je možné zistiť veľa vecí: napríklad úroveň jeho motoriky, výšku IQ, schopnosť predstavivosti, myslenia, abstrahovania, schopnosť porozumenia, používania predmetov, vedomie úlohy a povinnosti u dieťaťa, schopnosť úmyselnej pozornosti, sústredenosti, vytrvalosti, logickú pamäť, vývin reči, chápanie počutej veci, samostatnosť, poruchy správania, učenia. (sr)