1Ak teda máte záujem o byt v novostavbe, choďte na obhliadku radšej v takom období, keď sa nepríjemné plesne skôr objavia. Upozornením, že nemusí byť všetko v poriadku, môžu byť tvrdenia stavebných firiem, že stavba je nová, ešte nie je dostatočne vysušená alebo vymrznutá. Vlhnutie a plesnenie totiž nemusí byť zapríčinené nevyzretosťou stavby, ale nesprávne či nedbalo položenou tepelnou izoláciou, prípadne chybami v uložení parozábrany.
2Vlhkosť je často veľkým problémom najmä v starších domoch. Ak ste si kúpili dom, ktorý má vlhké steny, môžete si pomôcť sanáciou poškodeného alebo vlhkého muriva. V ponuke firiem existujú špeciálne materiály - sanačné omietkové systémy. Tieto materiály sa vyznačujú vysokou paropriepustnosťou, ktorá umožňuje prestup vlhkosti z podkladu na povrch, pričom sa murivo vysúša. Súčasťou systémov sú vrstvy s vysokým obsahom pórov, v ktorých sa ukladajú a kryštalizujú soli, povrch omietok pritom zostáva čistý a nepoškodený, netvoria sa fľaky.
3Obyvatelia starších domov si často chceli s vlhkými stenami poradiť príliš jednoducho - zatreli vlhké miesta olejovou farbou, prípadne nahradili opadávajúcu omietku novou, s vysokým obsahom cementu. Tým však docielili iba to, že sa vlhkosť vyšplhala po murive vyššie a vyrazila tam, kde jej v tom nebránil cement ani olejový náter.
4Ani sanačné systémy vám však nepomôžu vtedy, ak nie je dom riadne odizolovaný. Vlhnutie domu môže zapríčiniť chýbajúca alebo poškodená izolácia základov, prípadne konfigurácia terénu, ktorý privádza vodu priamo na citlivé miesta. V takýchto prípadoch si môžete pomôcť výkopom, ktorý odhalí základy. Základy môžete posilniť dodatočnou izoláciou proti vlhkosti. Účinok novej izolácie posilní drenážny kanál pozdĺž základov domu, ktorý vyložíte drenážnymi rúrami a zasypete hrubým štrkom.
K zníženiu vlhkosti múrov môžu prispieť aj vhodne vysadené popínavé rastliny. Tie totiž z muriva odoberajú vlhkosť a zároveň chránia stenu pred dažďom n