Hovorí sa "môj dom, môj hrad". Niekomu sa pri tomto prísloví vybavia skutočné hrady - veľké rodinné sídla postavené v lukratívnych častiach miest či na blízkom vidieku. Iný za svoj hrad považuje malú dvojgarsónku, na ktorú si šetril dlhé roky a ďalšie bude splácať hypotéku.
Predstavy o domove sú rôzne - ovplyvnené nielen vkusom, ilúziami či účelovosťou, ale aj finančnými možnosťami majiteľov. Je prirodzené, že si človek snaží svoje hniezdo vybudovať podľa vlastných predstáv a možností, no už nie je až také samozrejmé, aby nadobudnutý majetok aj dostatočne chránil.
Sebaklam sa nevypláca
Medzi ľuďmi je bežný názor, že viditeľne zabezpečený dom alebo byt je pre zlodejov akoby upozornením, že vo vnútri je majetok, ktorý by mohol uspokojiť ich ziskuchtivé chúťky. Je to však len sebaklam tých, ktorí nemienia investovať do ochrany osobného vlastníctva. Ani argument typu: Aj tak mi nemajú čo ukradnúť - nie je na mieste. Až po nepríjemnej udalosti si majiteľ uvedomí, o aké nenahraditeľné hodnoty prišiel. Nehovoriac o tom, že zlodej nespokojný s lupom si často vybije zlosť aspoň na zariadení bytu. Logika "klasických" bytových zlodejov má svojské kritériá - prvoradá je dostupnosť, objem majetku je až na druhom mieste.
Najľahší vstup do bytu
Najľahší prístup do bytu alebo rodinného domu je, samozrejme, cez dvere, a to aj pre nevítaných hostí. Napriek tomu má ešte aj dnes mnoho majiteľov príbytkov staré - možno pôvodné dvere, ktoré nespĺňajú bezpečnostné normy. Pre dobrú ochranu príbytku sú dnes bezpečnostné dvere nevyhnutnosťou. Kvalitné dvere majú kovovú konštrukciu, celoplošné krytie plechom a oceľovú kostru s rozvodným systémom. Povrchovú úpravu tvorí zväčša imitácia dreva, čo dáva dverám estetický vzhľad. Dostačujúcu bezpečnosť poskytujú dvere s viacerými istiacimi bodmi rozloženými po obvode dverí (aspoň desať). Finančne najnáročnejšie, ale o to najspoľahlivejšie, sú dvere skladajúce sa z dvoch oceľových platní, medzi ktorými je vložený uzamykací systém trezorového typu. Takéto dvere majú oveľa viac istiacich bodov. Samozrejme, dôležitú úlohu zohráva aj zárubňa. Nie všetky nové dvere sa dajú namontovať do starých, aj keď upravených (zosilnených) zárubní. Pri kvalitných dverách je nutná výmena za špeciálne profilové rámy, ktoré sú vsadené hlboko do steny.
Každé dvere majú zámok
Skôr, ako začnete vymieňať vchodové dvere, urobte si menší prieskum trhu. Solídne firmy spolupracujú s Kriminalistickým a expertíznym ústavom alebo Národným bezpečnostným úradom, ktoré im na základe kvality výrobkov vystavia certifikát. Zo širokej ponuky si dnes už môže vybrať každý. Aj keď sa investícia od desať do dvadsať tisíc za dvere 3. a 4. triedy zdá byť na prvý pohľad vysoká, určite sa vyplatí. Spoľahlivá firma s kvalitnými výrobkami poskytuje na nové bezpečnostné dvere dlhodobú záruku.
Prirodzene do nových dverí patrí nový zámok. Tak ako dvere, aj zámky možno zaradiť do bezpečnostných kategórií. Vhodné sú vložky so systémom proti odvŕtaniu a planžetovému otvoreniu. Majú špeciálne jedinečné kľúče, vybavené identifikačnou kartičkou, bez ktorej sa nedá vyrobiť ich kópia. Samozrejmou súčasťou bezpečnostných dvier by malo byť širokouhlý priezor, bezpečnostná retiazka alebo aj prídavný zámok.
Bezpečnejšie okná
Ďalšiu možnosť vniknutia do domu alebo bytu - hlavne prízemného alebo na najvyššom poschodí - poskytujú okná, balkóny a lodžie. Nie-ktorí odborníci na bezpečnosť presadzujú názor, že výhodnejšie a hlavne vkusnejšie ako vonkajšie mreže, sú vonkajšie hliníkové (nie plastové) žalúziové rolety, vnútorné skladacie mreže so zámkom alebo bezpečnostné fólie na sklá. Vyrábajú sa zo špeciálneho plastického filmu a lepia sa na sklo z vnútornej strany. Pri fyzickom kontakte sa črepiny zo skla zadržia na fólii, tá však ostane nepoškodená, a tak zlodej nemá možnosť prestrčiť ruku ku kľučke. Pevné vonkajšie mreže sú vhodné napríklad na oknách pivníc, garáží a podobne.
Zaujímavé je, že zlodeji často okná nerozbijú, ale vypáčia. Rozbitie skla je veľmi hlučné a nevítaný návštevník tak na seba upozorní. Násilnému otvoreniu okien alebo balkónových dverí možno zabrániť zámkom na kľučkách. Na zaistenie ešte väčšej bezpečnosti možno do skiel zabudovať elektronické poplašné zariadenie, ktoré pri násilnom poškodení aktivuje sirénu.
Vopred pripravené vlámania
Zo štatistík vyplýva, že asi na desať percent krádeží v bytoch alebo domoch sa zlodeji vopred pripravia. Vytipujú si objekt, podrobnejšie zistia majetkové pomery, denný program rodinných príslušníkov a čas ich neprítomnosti. Sú to profesionáli, ktorým na vybielenie rodinného domu či bytu stačí niekoľko minút. Majú prepracovaný systém a "metodiku lupu", a tak im viaceré bezpečnostné zariadenia nie sú väčšou prekážkou. V takomto prípade môže byť prvotnou náplasťou poškodenému úhrada vzniknutých škôd poisťovňou. Samozrejme, len v tom prípade, že má majiteľ nehnuteľnosti poistené vlastníctvo v celej výške. Väčšinou si ľudia poistia byt alebo dom v čase, keď sa do neho nasťahujú a neuvedomujú si, že s jeho postupným vybavovaním, prípadne vymieňaním zariadenia za novšie, sa zvyšuje aj jeho cena. Dobrá poistná zmluva si vyžaduje viac aktivity i peňazí. Inak sa môže stať, že poisťovňa uzná po vykradnutí bytu len imanie, ktoré bolo realitou pred piatimi či desiatimi rokmi.
Je poistenie istota?
Poistenie domácnosti je v porovnaní s inými poistkami pomerne lacná záležitosť, ktorá veľmi nezasiahne do rodinného rozpočtu. Už základné poistenie dáva človeku pocit, že má domácnosť aspoň ako-tak zabezpečenú. Vzťahuje sa hlavne na škody, ktoré vzniknú cudzím zavinením alebo nepozornosťou, napríklad vás vytopí sused, hrajúce sa deti rozbijú okno, alebo vás vykradnú. Druhú skupinu tvoria prípady, kedy sú škody spôsobené prírodnými katastrofami: požiarmi z blesku, povodňou, krupobitím či víchricou. Pri výbere poistky sa treba vopred dohodnúť, čo všetko poistka zahŕňa a hlavne aká je najvyššia suma, ktorá môže byť po likvidácii poistnej udalosti vyplatená. Tá je väčšinou oveľa nižšia ako hodnota vybavenia domácnosti a majetku. Ľudia vlastniaci hodnotnejšie veci, starožitnosti, vzácne umelecké predmety, originály, ale aj napríklad drahú elektroniku, volia možnosť pripoistenia. Musia síce siahnuť hlbšie do vrecka, ale prax potvrdzuje, že sa to vyplatí. Pred podpísaním poistnej zmluvy je dobré podrobne si prečítať obsah zmluvy, aby poistenec pri vymáhaní náhrady za škodu nebol prekvapený, akú sumu mu poisťovňa v prípade nehody uhradí. Niektoré poisťovne vyžadujú od poistenca dodržanie vlastných predpisov, ako majú byť poisťované objekty zabezpečené. Ideálne je, keď k poistnej udalosti vôbec nedôjde. A k tomu môže ochranou svojho "hradu" do veľkej miery prispieť každý sám. n