Byty, ktoré robia domy

Sídliskové byty, ktoré pôvodne vlastnil štát, majú dnes svojich vlastníkov. Mnohí z nich sa chceli čo najrýchlejšie identifikovať, tak prestavovali, rekonštruovali a zmenili vzhľad svojho bytu zvonka aj zvnútra. Otázka, čo má byť s celým domom, prišla ..

Sídliskové byty, ktoré pôvodne vlastnil štát, majú dnes svojich vlastníkov. Mnohí z nich sa chceli čo najrýchlejšie identifikovať, tak prestavovali, rekonštruovali a zmenili vzhľad svojho bytu zvonka aj zvnútra. Otázka, čo má byť s celým domom, prišla na rad až potom. Komplexná revitalizácia bytových domov, či už panelových alebo murovaných, prebieha za posledné roky skôr ojedinele. Predpokladá konštruktívny prístup užívateľov a majiteľov bytov, bytových družstiev, spoločenstiev vlastníkov bytov, mestských častí, stavebných odborníkov aj architektov. Ako rekonštruovať byt a dbať aj na úsporu energií? Čo sa deje s panelákom, keď sa v ňom robia stavebné prerábky? O svojich skúsenostiach hovorí Ing. arch. MILAN KIAČEK.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

» Ako vnímate zásahy ľudí, ktorí rekonštruujú svoje byty na sídliskách a menia tým vzhľad obytných domov, väčšinou panelákov?

Niekedy je to lepšie, inokedy horšie. Treba však rozlišovať medzi zásahmi. Jedna vec je, ak si ľudia individuálne upravujú byty, vymieňajú okná, montujú žalúzie, zasklievajú lodžie, druhá vec sú nadstavby a zatepľovanie panelových domov, a iné je, keď sa v panelových domoch rekonštruujú prízemia na firmy či obchody s výkladmi. Niekedy sa to robí s architektmi, často aj bez nich.

» Pracovali ste na obnovách panelových domov. Aká je vaša skúsenosť?

Prvou a významnou skúsenosťou bol pilotný projekt revitalizácie panelových domov na bratislavských Kramároch v roku 1991. Bola to objednávka Výskumného vývojového ústavu pozemných stavieb Nova v spolupráci s ministerstvom výstavby. Išlo o komplex panelových domov, ktoré sme zatepľovali, nadstavovali sme podkrovia so šikmými strechami a osadzovali tretie sklá na okná. Okrem toho sme riešili aj farebné stvárnenie a rôzne členenie fasád. Na tomto projekte sa overovali možnosti úspory energií. Zistilo sa, že to má význam. Dopadlo to celkom dobre. Keby sa boli vymenili aj okná, mohli byť úspory ešte efektívnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

» Ako prebieha takáto obnova fasády?

Vlastníci bytov sa dohodnú o obnove a oznámia to v zmysle stavebného zákona mestskej časti. Tá zväčša odpovie kladne a odporučí stavebné a farebné riešenia. Tie by sa mali realizovať s odborníkmi.

» Ako je to pri individuálnych zásahoch?

Ľudia často prestavujú svoje byty na vlastnú päsť a nikomu nič neoznamujú. A keď aj oznámia a z mestskej časti im predpíšu, čo majú

do-držať, málokedy to rešpektujú.

Ak vezmeme do dôsledkov naprí-klad zasklenie lodžie, tak je to porušenie normy, ktorá hovorí, že obytná miestnosť musí byť priamo vetraná.

» Čo vám prekáža na panelákoch, keď sa na ne zvonka pozeráte?

Napríklad, keď vidím zasklené lodžie, a každú inú. Ľudia dostávajú z úradu väčšinou odporučenie na fínsky, bezrámový typ zasklenia lodžie, ktorý najmenej ruší pohľad na fasádu domu, no volia si iné, lacnejšie riešenia. Alebo si montujú všelijaké vonkajšie žalúzie, vymieňajú výplň zábradlia, dokonca aj za ratanové výplety. Videl som to už na domoch, ktoré som spoluprojektoval, a nie je to najlepší pohľad.

SkryťVypnúť reklamu

» Vplývajú výrazne individuálne prestavby bytov na panelové konštrukcie?

Ak sa urobí prestavba bytu so zásahom do konštrukcie podľa projektu statika, nemusí to byť problém. Ale čím je takýchto zásahov viac, tým je to horšie.

» Nemalo by sa vraj zasahovať do nosných konštrukcií panelákov. Ktoré sú to?

Nosné sú štítové múry a všetky priečne steny hrúbky 15 cm. Pri panelákoch sú to tiež zavetrovacie steny, ktoré sa tiahnu stredom celého domu.

» Čo môže byť nevhodným zásahom?

Napríklad, ak niekto na prvom poschodí vybúra celý obvodový panel, kuchyňu vysunie až do loggie, ktorú tým v podstate zruší. Posunie tým vlastne fasádu, zasiahne do vonkajšieho vzhľadu domu a zároveň ohrozí jeho stabilitu. Ak vybúra panel, nad ktorým je ďalších sedem podlaží, tie ostanú 'v lufte' a držia spolu len tým, že sú privarené k nosnému múru. Takto sa to robí bežne, bez vyjadrenia statika. Samozrejme, nemusí sa nič stať, ale isté je, že na dome sa takto tvoria pukliny, byty sa vo všeobecnosti znehodnocujú a raz sa môže stať niečo vážne.

SkryťVypnúť reklamu

» Dá sa hovoriť o znehodnocovaní panelákového bytu, keď už jeho pôvodný stav je nevyhovujúci?

Nie je to chyba paneláka, ale jeho nekvalitného prevedenia - zlého osadenia okien, špár v paneloch a podobne. Panel má rovnaký tepelný odpor ako tehlový múr, takže domy postavené v minulosti, či už panelové alebo murované, dnes majú rovnako nevyhovujúce tepelnoizolačné vlastnosti, pretože sú prísnejšie normy a ceny energií stúpajú. Všetky staršie objekty by sa mali zatepľovať, vrátane zateplenia striech a výmeny okien. Ak sa upravia, môžu vyzerať aj fungovať tak dobre ako novostavba.

» Aká je dnes kvalita stavebných prác?

Určite oveľa lepšia ako pred dvadsiatimi rokmi.

» Ako menia pôvodnú stavbu nadstavby?

Rôzne. Napríklad v rámci kom-plexu bytových domov sa robia nadstavby rôznych typov a podľa rôznych projektov, čo niekedy býva dôsledkom nekoncepčnosti. Navyše, keď sa urobí nadstavba a nerevitalizuje sa celý bytový dom, tiež to svedčí o nedomyslenom zásahu.

SkryťVypnúť reklamu

» Čo všetko obsahuje jednotná revitalizácia obytného domu?

Predovšetkým zateplenie, jednotnú výmenu okien, úpravu balkónov, prípadne presklenie lodžií. Samozrejme, pri dôkladnej revitalizácii prichádza na rad aj výmena vnútorných rozvodov, kanalizácie, výťahov. Napokon je to aj premyslené farebné poňatie fasády a riešenie vstupov do jednotlivých blokov. Ak sa má robiť nadstavba, tak je dôležitý jednotný architektonický návrh pre domy, ktoré tvoria spoločnú črtu ulice. Každá strecha má svoje architektonické odôvodnenie, nestačí iba kopírovať, čo sa v minulosti vymyslelo a teraz sa to práve nosí. Napríklad šikmá strecha sa proporcionálne hodí iba na nižšie domy.

» Nie sú tieto riešenia návratom k uniformite?

Nemyslím si, že ide o uniformitu. Hovorím o jednotlivých objektoch, ktoré majú dôvod byť jednotne upravené.

SkryťVypnúť reklamu

» Najviditeľnejším rozlišovacím prvkom pri rovnakých obytných domoch je ich farebnosť. Je dôležitá?

Iste. Je dobré, ak k sebe domy farebne pasujú, a zároveň nie sú 'na jedno kopyto'. Farba domu je dobrý orientačný prvok, ktorý sa cení najmä na veľkých sídliskách. Pri farebných omietkach je však potrebný výber aj z hľadiska technického. Napríklad fasáda, ktorá je zateplená polystyrénom, môže byť povrchovo upravená len omietkou určitej tmavosti, lebo keď je príliš tmavá, pri slnečnom žiarení sa polystyrén prehrieva, sublimuje, až zmizne. Omietka môže byť tmavá, ak sa objekt zatepľuje doskami z minerálnej vaty.

» Musí vychádzať architekt z pôvodnej dokumentácie o objekte?

Samozrejme. Typ stavby naše návrhy určuje.

» Koľko by vyšla revitalizácia celého domu na jeden byt?

SkryťVypnúť reklamu

Kompletné zateplenie a zároveň obnova strechy a výmena okien, to je zhruba stotisíc korún, vynímajúc obnovu vnútorných rozvodov, kanalizácie a bytového jadra. To platí pre malý byt, na veľký to môže byť dvojnásobok. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu