BRATISLAVA – Prehlbovanie deficitu zahraničného obchodu nepovažuje ratingová agentúra Moody‘s Investors Service za signál, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť súčasné ratingové hodnotenie Slovenska. „Pokiaľ zhoršenie obchodnej bilancie súvisí s rastúcim dopytom tak, ako to očakávame, považujeme to za známku oživovania ekonomiky,“ vyhlásil včera výkonný riaditeľ Moody‘s pre strednú a východnú Európu Alexander Kockerbeck.
„Pre nás je veľmi dôležitá štruktúra, pri ktorej k zhoršovaniu zahraničného obchodu dochádza. Pokiaľ k rastu deficitu nedochádza pre celkovú stratu konkurencieschopnosti ekonomiky, na jej ratingové hodnotenie by to nemalo mať žiadny vplyv,“ zdôraznil Kockerbeck.
O zlepšení ratingového hodnotenia Slovenska, ktorým by sa krajina dostala zo špekulatívneho do investičného pásma, Moody‘s zatiaľ nehovorí. „Zlepšenie ratingového výhľadu už obsahuje určité očakávania. Vychádzajú z predpokladu, že budúca vláda bude mať vzhľadom na stále intenzívnejšie približovanie k Európskej únii menší priestor na to, aby svojimi krokmi mohla poškodiť rating,“ tvrdí Kockerbeck. Pripustil však, že zmena optiky Moody‘s bude závisieť aj od toho, „do akej miery sa budeme môcť spoľahnúť na proreformnú orientáciu vlády“.
Za kľúč k zlepšeniu ratingového hodnotenia Slovenska považuje Moody‘s popri uskutočnení nevyhnutných reforiem penzijného a zdravotníckeho systému aj potlačenie tieňovej ekonomiky, v ktorej podľa jej odhadov pracuje až štvrtina z nezamestnaných. „Faktická existencia dvoch ekonomík si vyžaduje lepšiu stimuláciu podnikateľského prostredia, predovšetkým malých a stredných podnikov. Časť tejto úlohy spočíva v aktívnejšej politike na trhu práce,“ zdôrazňuje Moody‘s.
MICHAL NALEVANKO