sť. Keď dnes idem do supermarketu, ani neviem, či sa domov vrátim živá,“ hovorí 46-ročná Miriam, osadníčka z mestečka Gilo s taškami nákupov v rukách. Verí, že nový premiér život v Izraeli, poznačený bombovými atentátmi, zmení.
Šarona prezývajú jastrab pre bohatú vojenskú minulosť. Od Palestínčanov dostal prezývku vojnový kšeftár. Mnohí si ešte dnes pamätajú, ako velil izraelskej invázii do Libanonu, pri ktorej zahynulo veľa nevinných ľudí. Mnohí Šaronovi voliči neboli v tom čase na svete alebo im práve vymieňali plienky. „Šaron nie je Hitler, ako tvrdia mnohí ľudia. Je to muž mieru. Len sa pozrite na zostavu budúcej vlády, ktorú dal dohromady,“ poukazuje mladá Izaelčanka na pestrý vládny kabinet, v ktorom má miesto aj držiteľ Nobelovej ceny Šimon Peres. Odvčera minister zahraničných vecí.
Iní si myslia, že Šaronov kabinet zložený z ultrapravicových a ľavicových ministrov, sa utopí v hádkach a vrhne krajinu do nestability a násilia. „Šaron bude určite tvrdší ako posledný premiér Barak. Sľuboval to, môžeme to od neho očakávať,“ tvrdí mladý vojak so zbraňou v ruke.
Izraelský Arab Re‘ad, ktorý volil Baraka, považuje zvolenie Šarona za zlú správu pre mierový proces: „Bojím sa vojny ako všetci okolo mňa. Bojím sa násilia, ktoré bude narastať.“
V Izraeli sa nájdu aj takí, ktorí nestoja na žiadnej strane. „Nejde o to, či ste napravo, alebo naľavo,“ šklebí sa ortodoxný žid Benzion Noah, ktorý emigroval z bývalého Sovietskeho zväzu. On by podobne ako Slota najradšej nasadol do tanku a vyrazil na Palestínčanov. (peb, reuters)