Ochranné klauzuly by umožnili voľný pohyb osôb s tým, že členský štát by mal možnosť uplatniť obmedzenia v prípade, že dôjde k narušeniu trhu pracovných síl. Ochranná klauzula by sa zaviedla v momente, keď by hrozilo „vážne a trvalé narušenie trhu pracovných síl“ v hostiteľskej krajine alebo prekročenie presne stanoveného počtu prichádzajúcich pracovníkov, a to buď všeobecne, alebo po sektoroch či regiónoch. Komisia však upozorňuje, že takéto limity by sa s kandidátmi ťažko vyjednávali.
Pružný systém prechodných období predpokladá zavedenie prechodného obdobia na určitý čas, ale nevylučuje, že niektorý členský štát plne liberalizuje svoj trh práce hneď od začiatku. Išlo by o kombináciu prechodných období - stanovená by bola ich maximálna dĺžka, klauzula predpokladajúca automatické prehodnotenie prechodného obdobia po istom čase a právo nového členského štátu požiadať o toto prehodnotenie. Systém by obsahoval aj možnosť neuplatniť prechodné obdobie.
Podľa komisie by nevyžadoval dostatočné administratívne úsilie a upokojil by verejnú mienku v členských krajinách. Vyžadoval by však zložité rokovania s kandidátmi.
Počas prechodného obdobia by museli obyvatelia nových členských krajín vrátane tých, ktorí tam už teraz pracujú, žiadať v EÚ o pracovné povolenie. Po získaní pracovného povolenia by mali nárok na rovnaké zaobchádzanie ako domáci pracovníci.
Systém kvót predpokladá obmedzenie prístupu na trh práce pre určitý počet pracovníkov, buď platný pre celú EÚ, alebo stanovený na národnej, regionálnej či sektorovej úrovni. Komisia predpokladá buď čistý systém kvót založený na princípe „prvý príde, prvý berie“, alebo istú selekciu podľa rôznych podmienok (požiadavky na diplom, trvalé bydlisko, atď.). Má výhodu, že do istej miery už medzi kandidátmi a niektorými členskými krajinami funguje. Aj tu sa však očakávajú zložité rokovania s kandidátmi. Predstavuje isté narušenie jednotného vnútorného trhu EÚ.
Pri všetkých možnostiach komisia vychádzala z toho, že dramatického prílevu pracovných síl sa netreba obávať. (čtk, tasr, mim)