V najvyvinutejších porastoch zemiakov sa už liahnu larvy pásavky zemiakovej . Na malých výmerách možno vajíčka aj larvy mechanicky likvidovať. Pri použití chemickej ochrany je účinné skoré ošetrenie špeciálnymi prípravkami na začiatku liahnutia lariev produktmi Bonus, Consult 100 EC, Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. Po správne vykonanom ošetrení netreba väčšinou zásah opakovať. V neskoršom vývinovom štádiu sú tieto prípravky už neúčinné. Ostatné výrobky sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, keď prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Sú to karbamáty Furadan 350 F a Marshal 25 EC (pozor, zvlášť nebezpečné jedy!), kombinované prípravky s pyretroidnou a organofosfátovou účinnou látkou Acord, Alifos extra, Komplet, Komplet NC a Nurelle D, nová skupina - tzv. neonikotínoidy Actara 25 WG, Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP, pyretroid Alimetrin 10 EM a iné skupiny účinných látok Bancol 25 WP a Regent 800 WG. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely. Treba preto brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely navštevovať. Aj keď uvedené problémy vznikajú častejšie v porastoch priamo opeľovaných včelstvami, nepodceňujme ani kvitnúce buriny v zemiačniskách.
Tiež pripomíname ochranu proti plesni zemiakovej , ktorej aktuálnosť je vo všetkých oblastiach pestovania. Prvé preventívne ošetrenie je potrebné pri výške porastov okolo 15 centimetrov. Ďalšie postreky sú vzhľadom na pravidelné zrážky aktuálne po ďalších 10 až 14 dňoch, v závislosti od použitého prípravku. Systémovo pôsobiace prípravky odporúčame použiť maximálne dvakrát za sezónu.
Vo vlhkom počasí má význam aj ošetrovanie proti plesni cibuľovej . Prvý postrek bol signalizovaný koncom mája, pričom sa odporúčajú maximálne tri postreky približne do konca júna.
Naopak, pleseň uhorková nemá zatiaľ vhodné podmienky, pretože je veľmi chladno. Jej rýchly rozvoj môže podporiť iba silné oteplenie s teplotami okolo 30 stupňov počas niekoľkých dní a súčasne aj vysoké nočné teploty.
Vinohradníkov opätovne upozorňujeme na ošetrovanie proti peronospóre aj múčnatke vo všetkých oblastiach bez ohľadu na začiatok kvitnutia. Pre tento rok sú ideálne dve ošetrenia v období pred kvitnutím.
Ošetrenie proti obaľovačovi jablčnému sa pomaly posúva na sever. V stredných polohách republiky ohraničených približne okresmi Senica, Trenčín, Topoľčany, Zvolen, Rožňava, Prešov a Humenné možno od 15. do 19. júna použiť bežné prípravky proti húseniciam: organofosfátové - Actellic 50 EC, Basudin 600 EW, Reldan 40 EC, Sumithion super, Ultracid 40 WP a Zolone EC, pyretroidné - Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM aNC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, Karate 2,5 EC a 2,5 WG, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC a Vaztak 10 EC a 10 SC, kombinovaný s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou - Nurelle D a prípravky s účinnou látkou z iných skupín, ako sú menované, Calypso 480 EC, Integro a Trebon 10 F. V južnejších oblastiach možno použiť tieto prípravky do dnes . V severnejších regiónoch sú prípravky proti vajíčkam aktuálne ešte od dnes do 15. júna , a to Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OOR