Európsky komisár Frits Bolkenstein v sprievode svojej kandidátky na europoslankyňu Jeanine Hennisovej-Plasschaertovej vo volebnej miestnosti v Amsterdame. FOTO - TASR/EPA
Íri včera ráno začali voliť do Európskeho parlamentu. V tom čase už Holanďania vedeli, ako to u nich dopadlo. Napriek snahám Európskej komisie vyhlásiť predbežné výsledky spoločne v celej únii až zajtra pred polnocou, aby nedošlo k ovplyvňovaniu voličov v iných krajinách.
Naopak, Briti, ktorí sú tradične považovaní za euroskeptikov a ľudí, čo sa od Bruselu držia najďalej, nariadenie komisie rešpektovali. Čakajú do nedele. Napriek tomu sa zdá, že voliči tvrdo zrátali premiérovi Tonymu Blairovi jeho podporu americkej akcie v Iraku. Miestne voľby, ktoré prbiehali súčasne s eurovoľbami, sa totiž skončili prepadákom súčasnej vlády.
Blairovi labouristi sa prepadli až na tretie miesto. Tandem dvoch silných strán - konzervatívcov a labouristov - rozbili liberálni demokrati, ktorí boli jasne proti vojne. Všetci, aj ministri Blairovej vlády, sa zhodujú, že to je pomsta za Irak.
Trend trestania vládnych strán sa potvrdil aj v Holandsku. Pravicová koalícia premiéra Jana Petera Balkenendeho si síce udržala väčšinu, oproti parlamentým voľbám však stratila. Podobné výsledky sa čakajú vo väčšine z 25 členských krajín.
Včera od rána už volili Íri a na obed začali ako prví z postkomunistických nových členov únie hlasovať aj Česi.
Aj v týchto krajinách sa napriek vôbec prvej možnosti voliť si zástupcov do Európy očakáva veľmi slabý záujem voličov. Sociológovia hovoria, že cez víkend bude najnižšia účasť v histórii. Určite však nebude voliť najmenej ľudí: po rozšírení sa eurovoľby týkajú 350 miliónov voličov.
Sociológovia sa však možno mýlia. Okrem poklesu vládnych strán z holandských predčasne zverejnených výsledkov vyplynulo aj to, že k urnám prišlo nie menej, ale naopak, viac voličov. Pred piatimi rokmi hlasovalo 30 percent, teraz 36. A rovnako to vyzerá aj v Británii. Tam sa síce dá zatiaľ vychádzať iba z volieb regionálnych, všetko však nasvedčuje tomu, že aj v eurovoľbách volilo viac ľudí ako minule.
Britské miestne voľby
Konzervatívci 38%
Liberálni demokrati 30%
Labouristi 26%
(odhad BBC)
Holandské voľby
Kresťanskodemokratická výzva 24% (-2,4%)
Strana práce 24% (+3,5%)
(čtk)