Systém dotácií najviac poškodzuje malých farmárov. Keďže podpora sa udeľuje podľa objemu výroby, drobní podnikatelia sa k peniazom často nedostanú. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRUSEL - Priemyselne vyspelé krajiny ani vlani nedokázali znížiť objem dotácií do poľnohospodárstva, hoci o úsporách sa už dlho vedú rokovania. Najnovšia správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zistila, že na takúto politiku vyspelých štátov najviac dopláca tretí svet.
Správa poukazuje na to, že systém prideľovania dotácií odstavuje od peňazí malé firmy. Drobní farmári často nemajú šancu sa k subvenciám dostať, pretože podpora sa udeľuje v závislosti od objemu výroby. Čím viac farma produkuje, tým viac subvencií si môže zaistiť. "Intervencie vlád sú naďalej obrovské a vytvárajú dôležitý dominový efekt na výrobu, obchod a životné prostredie," píše sa v správe. OECD zistila, že poskytnuté subvencie v mnohých prípadoch viedli k obmedzeniu pravidiel voľného obchodu.
Kým Európska únia subvencie naďalej zvyšuje, Spojené štáty ich znížili. Krajiny OECD ako celok vlani vynaložili na podporu poľnohospodárov 257,3 miliardy dolárov (asi 8,3 bilióna korún), kým v roku 2002 to bolo 229,7 miliardy dolárov. Väčšina z týchto peňazí išla veľkým farmám, nie menším pestovateľom, ktorí pomoc potrebujú najviac.
Európska únia, Japonsko a Spojené štáty sa na celkovej podpore poľnohospodárov podieľajú zhruba z 80 percent. Zvyšných 20 percent sa týka ďalších krajín v rámci OECD, napríklad Mexika, Kanady, Turecka či Austrálie. Práve dotácie do poľnohospodárstva sú jedným z horúcich tém, ktoré bránia uzavretiu dohody v rámci liberalizácie svetového obchodu.
I keď v dolárovom vyjadrení svojich poľnohospodárov najviac podporuje Európska únia, z hľadiska percentuálnej podpory k výnosu fariem je na prvom mieste Švajčiarsko, na druhom Nórsko, tretia je Južná Kórea, štvrtý Island a piate Japonsko. Kým vo Švajčiarsku sa z celkového objemu poľnohospodárskej výroby subvencie týkajú až 74 percent produkcie, v Českej republike je to iba 27 percent. Napríklad v Austrálii sa z celkovej poľnohospodárskej produkcie dotácie týkajú len deviatich percent, na Novom Zélande vláda podporuje subvenciami iba dve percentá z celkového objemu výroby v poľnohospodárstve.
Priemer za všetky krajiny OECD je 32 percent a zvýšil sa tak z 31percent v roku 2002. Kontrast je dobre viditeľný i medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Kým Amerika poskytuje subvencie, ktoré sa týkajú 18 percent celkovej poľnohospodárskej produkcie, v Európskej únii sa subvencie týkajú až 37 percent celkovej výroby. (čtk, r)
Farmárske dotácie
2002 2003
EÚ 94,8 121,4
Japonsko 42,8 44,7
USA 40,8 38,9
(Sumy sú uvádzané v mld. USD)
Zdroj: OECD