Najsilnejší muži sveta na prechádzke po pláži na summite G8. Napriek úsmevom sa Bush so Chiracom opäť nezhodli. FOTO - REUTERS
Na summite G8 Bush neuspel s pokusom zapojiť NATO v Iraku, spokojnosť nebola ani s demokratizáciou Blízkeho východuNa summite siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8) sa Amerika opäť nezhodla s Európou. Všetci to však maskovali úsmevmi. Tento týždeň mal totiž byť začiatkom nových vzťahov medzi rozhádanými spojencami.
V praxi to vyzerá asi takto: Bush a Chirac opäť nehovorili rovnakou rečou, na rozdiel od uplynulého roku im to však nebránilo v tom, aby sa spoločne s ostatnými bez kravát prechádzali po pláži amerického ostrova Sea Island a na záver summitu sa stretli osamote.
Najskôr sa všetci radovali z jednomyseľne prijatej rezolúcie OSN o Iraku, hneď potom sa však objavili spory. Prezident George Bush oslovil spojencov z NATO, aby sa výraznejšie zapojili do akcií v Iraku. Jeho francúzsky kolega Jacques Chirac to však zavrhol. Podľa neho by to nebolo vhodné.
Chirac s ďalšími Európanmi odmietol aj americké volanie po úplnom odpustení zahraničných dlhov Bagdadu. Presadili tiež umiernenejší plán pre demokratizáciu Blízkeho východu.
Plán je napriek ústupkom úspechom Washingtonu. Európania totiž pôvodne o žiadnej demokratizácii pre celý Blízky východ nechceli ani hovoriť. Podľa nich totiž nemôže Západ Arabom vnucovať svoje politické a ekonomické modely. Egypt, Saudská Arábia a Maroko práve preto odmietli Bushovo pozvanie na Sea Island.
Na ostrove panovala napriek všetkým nezhodám veľká pohoda. Najsilnejší muži sveta sa vozili na malých elektrických autíčkach pomaľovaných národnými farbami (najväčšiu radosť mal podľa The New York Times Bush, keď viezol nového irackého prezidenta Ghazího Adžila Javara a tomu vietor rozfúkal šatku, ktorou mal zakrytú hlavu), podvečer si užívali spoločné prechádzky po romantickej pláži, nad hlavami im podľa Reuters lietali pelikány. K tomu veľa jedla, slnko a absolútna bezpečnosť. Niekoľko desiatok demonštrantov, ktorí o akciu prejavili záujem, boli viac ako 100 kilometrov od summitu na ostrove. Mimo boli aj novinári. Síce na ostrove, ale na úplne inom.
Štátnikov a ich hostí - včera to boli lídri šiestich afrických krajín, ktorí si vypočuli, že najrozvinutejšie zeme im pomôžu - strážilo 10-tisíc vojakov a policajtov. Z mora, zo vzduchu aj zeme.
Novinári sa zhodli, že to bolo ideálne miesto na hojenie rán po irackej roztržke. Či sa im to podarilo a či toto stretnutie bude mať naozaj nejaký zmysel, sa ukáže až potom, ako sa vrátia späť do reality.
O čom hovorili
* Irak
* demokratizácia širšieho Blízkeho východu
* akčný plán boja proti šíreniu zbraní hromadného ničenia
* boj proti terorizmu: akčný plán pre zvýšenie bezpečnosti pozemnej, námornej a leteckej dopravy
* spolupráca v boji proti šíreniu AIDS (čtk)