Slovensko sa delí na chudobnejšie a bohatšie regióny. "Existujú dôležité rozdiely v rizikách chudoby podľa regiónov aj medzi mestskými a vidieckymi domácnosťami v tej istej oblasti," potvrdila štúdia Svetovej banky. Celkovo najvyššie riziko chudoby bolo zistené v Košickom kraji (40,7 percenta nad priemerom Slovenska) a v Trenčianskom kraji (+20,3 %).
Jednoznačne viac chudoby je na vidieku. Napríklad v Bratislave žije v hmotnej núdzi deväť percent obyvateľov, no na bratislavskom vidieku je to už 20,8 percenta. Mestské obyvateľstvo si žije podľa zistení Svetovej banky lepšie vo všetkých krajoch s výnimkou trenčianskeho, nitrianskeho a prešovského regiónu.
Všeobecne zaužívaným názorom je vysoká rozšírenosť chudoby v rómskej populácii. Svetová banka priznáva, že sociálnu situáciu Rómov je veľmi ťažké určiť. K rómskej príslušnosti sa totiž hlási len nepatrná časť ich predpokladaného skutočného počtu. Jediné dostupné údaje o etnickej príslušnosti sú z posledného sčítania ľudu.
Štatistiky ukazujú, že v ôsmich okresoch tvoria Rómovia viac ako päť percent celkového obyvateľstva. "Tieto okresy sú hlavne vo východnej - chudobnejšej časti krajiny. Majú miery chudoby vyššie ako priemer zodpovedajúceho regiónu ako celku," tvrdí Svetová banka. "Aj keď veľmi slabo, tento dôkaz naznačuje vzťah medzi etnickou príslušnosťou a chudobou," dodáva štúdia.
(tv)