ktoré sa prejavovali v minulom roku, sa totiž vo štvrtok rozplynuli, keď Štatistický úrad zverejnil informácie o vývoji ekonomiky v prvom štvrťroku. Pozitívne očakávania naplnilo oživenie investičnej aktivity, ktorá bola v posledných dvoch rokoch v útlme. Príjemne však prekvapil najmä fakt, že vývoj hospodárstva pomohli svojou spotrebou potiahnuť aj súkromné domácnosti. Zvýšenie ich kúpyschopnosti a spotreby sa očakávalo až v druhom polroku, dostavilo sa však skôr. Vďaka tomu sa výkonnosť ekonomiky v prvom kvartáli zvýšila o 5,5 percenta, pričom najoptimistickejšie odhady analytikov hovorili o 4,7-percentnom raste.
"Je to pozoruhodné oživenie, keďže tempo rastu je najvyššie od druhého štvrťroka 1998. Štruktúra tohto rastu je pritom dnes zdravšia, ako bola vtedy," hovorí analytik Československej obchodnej banky Marek Gábriš.
Výrazný rast miezd
Podľa štatistikov príjmy domácností za prvý štvrťrok reálne klesli o 1,1 percenta. Znamená, že si mohli zadovážiť o toľko menej tovarov a služieb ako pred rokom. Skutočný pokles životnej úrovne však pocítili len tí, ktorí sú odkázaní na sociálne dávky. V rodinách dôchodcov zostala kúpyschopnosť zhruba nezmenená, u zamestnancov sa však citeľne zvýšila.
Priemerný slovenský zamestnanec v prvom štvrťroku zarobil 14 541 korún mesačne, teda o 11,2 percenta viac ako pred rokom. Toto zvýšenie platov predbehlo rast cien o 2,7 percenta.
"Tento rast mohol byť čiastočne spôsobený tým, že vďaka zavedeniu rovnej dane sa oplácalo presunúť koncoročné odmeny do januárového výplatného termínu," upozorňuje hlavný analytik ING Bank Ján Tóth. Takéto presuny odmien mohli zvýšiť štatisticky vykázanú priemernú mzdu v prvom štvrťroku a zároveň umelo znížiť vykazované mzdy za minulý rok.
"Každopádne sa ukázalo, že životná úroveň vzrástla už v 1. štvrťroku, aj keď sme to očakávali až v druhej polovici roka. Tento fakt je v príkrom rozpore s názormi niektorých predstaviteľov opozície, ktorí na tento rok prognózovali pokračovanie poklesu," dodáva Tóth. Gábriš z ČSOB pripomína, že náznaky na skorší ako očakávaný rast životnej úrovne sa prejavovali už v predchádzajúcich mesiacoch na raste maloobchodných tržieb.
Z prehľadu priemerných miezd po jednotlivých odvetviach vyplýva, že reálny nárast platov sa prejavil v sektoroch, ktoré dávajú prácu trom štvrtinám zamestnaných občanov Slovenska.
Rok bude lepší, ako sa čakalo
Štatistický úrad aj ekonómovia pod vplyvom včerajších prekvapujúcich informácií prehodnocujú svoje odhady celkového tohtoročného rastu výkonnosti hospodárstva. ING zvyšuje svoj predpoklad zo 4,3 na 4,7 percenta. "Dôvodom je najmä spomínané skoré oživenie kúpnej sily, ale aj stále priaznivý vývoj zahraničného obchodu," hovorí Tóth.
"Domáci dopyt rástol rýchlejšie, ako sme predpokladali. Pôvodne sme očakávali, že slovenská ekonomika tento rok porastie o 4,4 percenta. Zrejme ho však posunieme smerom nahor," hovorí aj Daniel Kozel z českej Komerční banky.
Štatistický úrad si myslí, že celková hodnota, ktorú hospodárstvo tento rok vyprodukuje, bude o 5,5 percenta vyššia ako vlani. Podľa Tótha je to však optimistické a prekročenie päťpercentnej hranice predpokladá až v budúcom roku.
Analytik ING sa zároveň vyjadril na adresu Národnej banky Slovenska, ktorá v poslednom období bojovala proti posilňovaniu slovenskej koruny. "Že vraj posilňovanie nie je založené na reálnom vývoji ekonomiky? Skúste si vymyslieť niečo iné," vyzýva.
MARTIN JAROŠ