SLOVENSKÁ ĽUPČA - Slovensko je prvý štát vo Východnej Európe, ktorý má k dispozíciu linku na recykláciu elektrického a elektronického odpadu. Linka v Slovenskej Ľupči pri Banskej Bystrici je schopná ročne spracovať 14-tisíc ton nebezpečného odpadu. Predstavitelia spoločnosti Elektro Recycling pripustili, že budú spracúvať aj lukratívny odpad zo zahraničia.
Recyklačný fond poskytol na vybudovanie unikátnej linky, ktorú včera otvorili v Slovenskej Ľupči, 86 miliónov korún. Náklady na vybudovanie linky spoločnosti Elektro Recycling podľa konateľa Jozefa Vašinu predstavovali 120 miliónov a spolu s príslušenstvom na likvidáciu a skladovanie nebezpečného odpadu takmer 220 miliónov korún. Spoločnosť zamestná v celom procese separácie okolo 50 ľudí.
Predseda správnej rady recyklačného fondu Juraj Dlhopolček tvrdí, že linka zabezpečí spracovanie nebezpečného odpadu z celého Slovenska. Podľa Vašinu by odhadované množstvo starého odpadu momentálne uživilo aj dve linky.
"Nevylučujem, že budeme spracúvať aj odpad zo zahraničia, ale, samozrejme, iba elektroniku, pretože je lukratívna. Nechceme si Slovensko zaviesť odpadom," konštatoval Vašina.
Minister životného prostredia László Miklós sa domnieva, že do augusta budúceho roka, keď vstúpi do platnosti smernica Európskej únie, z ktorej vyplýva povinnosť výrobcov zabezpečiť zhodnotenie elektrických a elektronických výrobkov, bude Slovensko od starého elektronického odpadu vyčistené.
Ľudia si podľa spracovateľov budú musieť od polovice budúceho roka ekológiu zaplatiť dopredu, v cene nového výrobku. Minister Miklós si však nemyslí, že sa to prejaví vo zvýšení cien.
Na novú smernicu Európskej únie by mala zareagovať aj legislatíva, ktorá by mala podmieniť spracovávanie elektrických a elektronických odpadov autorizáciou.
Novú linku nemeckej výroby spustili v areáli bývalého podniku ZŤS Slovenská Ľupča. Výsledkom separácie je roztriedená plastová, sklená a kovová drť. Recyklačný fond za 2,5 roka fungovania podporil v tejto oblasti investície šiestich firiem 133 miliónmi korún.