BRATISLAVA - Tlačiarenské služby napísané na bezdomovca, trojročné prenájmy hotelovej izby, nepodložené letecké cesty a služby - tak hospodárilo so štátnymi peniazmi Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, keď ho viedol Ondrej Srebala.
Najvyšší kontrolný úrad zistil, že stredisko zaplatilo takmer 1,5 milióna za tlačiarenské služby, ale peniaze skončili vo firmách, ktoré s tlačou nemali nič spoločné. Podnikali v inej oblasti (najmä v stavebníctve) alebo išlo o firmy, v ktorých bol jediným konateľom Srebala, alebo o sprostredkovateľské firmy, ktoré si mali tlač objednať v ďalších spoločnostiach, čím sa platby predražili. Medzi dodávateľmi tlačiarenských služieb, ktoré si stredisko objednalo, bol i bezdomovec či živnostník, ktorý už nemal oprávnenie. Stredisko nevedelo ani dokázať, aké publikácie a či vôbec v tlačiarňach tlačilo.
"Keďže ani v spolupráci s daňovými úradmi sme nedokázali prešetriť opodstatnenosť úhrad tlačových služieb, boli sme nútení odstúpiť celý protokol orgánom činným v trestnom konaní," povedala podpredsedníčka Najvyššieho kontrolného úradu Danica Borisová.
Šéfka novej správnej rady strediska Mária Sabolová hovorí, že na najbližšom stretnutí budú hľadať spôsob, ako môžu sami "vyvodiť dôsledky voči tým, čo nesú zodpovednosť za minulé obdobie". V stredisku podľa nej už vymenili všetkých zamestnancov, ktorí boli za nedodržiavanie zákonov zodpovední.
Ďalších 2,6 milióna zo štátneho rozpočtu vyplatilo stredisko podľa NKÚ na neoprávnené odmeny pre zamestnancov, za prenájmy priestorov či za služby, ktorých využitie nevedelo dokázať, na stretnutia poškodených klientov nebankových subjektov či na cesty, ktoré účtovalo dvakrát, alebo na ktoré získalo grant.
Takmer 900-tisíc korún vraj použilo neefektívne a nebolo možné dokázať efektívnosť využitia 1,5 milióna korún. Stredisko napríklad platilo tri roky prenájom hotelovej izby, v ktorej spali členovia správnej rady 31 nocí a zvyšný čas v nej zadarmo bývala jedna zamestnankyňa, platilo za mobily, ktoré nikto nepoužíval, či za právnické služby, ktoré nevedelo pri kontrole doložiť.
Borisová hovorí, že aj keď sa zdá, že nejde o veľké sumy, treba brať do úvahy, že stredisko ročne dostávalo 5 - 7 miliónov korún.
Srebala viedol stredisko od jeho vzniku v roku 1994. Odmietal kontrolu NKÚ aj poslanecké prieskumy. Keď chceli v roku 2002 prísť na prieskum poslanci na čele s Lászlóom Nagyom dostali list, že Srebala je na dovolenke, keď prieskum preložili, dostali ďalší list o celopodnikovej dovolenke.
NKÚ vykonal kontrolu na tretí pokus po zmene vedenia. Novela zákona od minulého roka totiž umožnila vytvoriť novú správnu radu. Tá zvolila za riaditeľku Vieru Mrázovú, exriaditeľ Onderj Srebala ju však odmietal do strediska pustiť. Keď vymenila zámky, vzápätí ich vymenil aj Srebala. V januári dostal Srebala výpoveď, za čo podal na vedenie strediska žaloby. (haj)