Opozičný Smer napríklad tvrdí, že šírenie pozitívnych správ je len lacný trik SDKÚ. "Je to predovšetkým miera nezamestnanosti a životná úroveň ľudí, ktoré sú hlavnými kritériami pri hodnotení úspešnosti ekonomiky," vyhlásil šéf Smeru Robert Fico, ktorý ešte začiatkom roka tvrdil, že Slovensko je vinou vládnych politikov tatranskou vychudnutou ovcou. Členovia vlády vtedy hovorili, že Slovensko je v zahraničí vnímané ako tatranský tiger.
Minister financií Ivan Mikloš verí, že časom ľudia aj sami pocítia zmenu. "Opozícia spolu s odbormi obviňovali vládu, že reformy spôsobia vysoký prepad životnej úrovne v tomto aj v ďalších rokoch, zverejnené čísla preukázali opak," povedal podľa agentúry SITA Mikloš a dodal, že výsledky potvrdzujú pozitívny vývoj ekonomiky.
Podpredseda ANO Jirko Malchárek hovorí, že údaje o ekonomike sú výsledkom naštartovaných zmien, ktoré vláda presadila v parlamente. "Je to výsledok toho, že sme občanov neklamali a že opozícii sa nedarí občanov strašiť," povedal Malchárek. Je presvedčený, že ku koncu volebného obdobia dôjde aj k poklesu nezamestnanosti.
Sociologička Zuzana Kusá pripomenula, že ak sa aj situácia občanov nezačne ku koncu volebného obdobia sama zlepšovať, môže ju vláda zlepšovať umelo. "V takej malej a chudobnej krajine ako Slovensko sa dá manipulatívne vytvárať dojem rozkvetu," povedala.
Viacerí upozorňujú, že makroekomické čísla hovoria len o priemere, z ktorého sa nedá zistiť, ktorá skupina si polepšila a ktorá nie. Podpredseda HZDS Sergej Kozlík povedal, že údaje o ekonomike sú dobrou správou len pre niektorých ľudí, "ale pre veľkú skupinu ľudí nie". Rast reálnych príjmov sa podľa neho nedá zovšeobecňovať, pretože ide o priemerné ukazovatele a príjmy sú poznačené tiež oneskorenými výplatami odmien. Sociologička Kusá hovorí, že podľa priemeru sa naozaj nedá určiť, kto sa má lepšie a kto nie. "Napríklad skupina tých najchudobnejších, ktorých je asi dvanásť percent, si nepolepšila vôbec z dôvodu zníženia sociálnych dávok."
Autor: sp. miš