V našich zákonoch sa presadzujú anglosaské prvky

BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Daniela Lipšica z KDH často kritizujú, že do slovenského právneho systému umelo preberá prvky z právnych systémov krajín ako USA či Veľká Británia. Predstavitelia ministerstva tvrdia, že sa tak deje ..

Advokáti a notári zavádzanie amerických prvkov do nášho právneho systému kritizujú. FOTO - ARCHÍV REUTERS

BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Daniela Lipšica z KDH často kritizujú, že do slovenského právneho systému umelo preberá prvky z právnych systémov krajín ako USA či Veľká Británia. Predstavitelia ministerstva tvrdia, že sa tak deje iba v opodstatnených prípadoch, štátna tajomníčka Lucia Žitňanská hovorí, že najmä v obchodnej oblasti, a preberajú sa iba praxou vyskúšané vzory.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca Slovenskej advokátskej komory Ján Gereg nevie jednoznačne povedať, či je preberanie prvkov z anglosaského práva nesprávne. "Je to skôr veľmi necitlivé, pretože ide o odlišný systém práva, založený na úplne iných historických prameňoch a filozofii ako kontinentálne právo," povedal.

Advokáti kritizovali najmä zásadu 'trikrát a dosť', ktorá sprísnila postihy pre viacnásobných páchateľov závažných trestných činov. Gereg aj teraz spochybňuje jej význam. "Je to inštitút, ktorý je síce tu, neprekáža, ale nepomohol prakticky ničomu." Podľa Gerega môže ísť o nekritické preberanie niektorých inštitútov na úkor obhajoby občanov. Víta časť pripravovaných zmien, ktoré v menej závažných prípadoch zjednodušia riešenie sporov - možnosť zmieru či dohadovacie konanie.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák považuje prelínanie právnych systémov za prirodzené. Deje sa to aj v iných krajinách Európy. "Neviem o tom, že by bolo prijaté niečo také, čo by bolo v rozpore s tým, aká právna kultúra u nás existuje," hovorí. Nevie si predstaviť, že by u nás boli porotné súdy, ale "to sa ani nechystá a v tomto smere nemám obavu". Nemá už výhrady ani k zásade trikrát a dosť, lebo ministerstvo prijalo pripomienky sudcov.

Vedúci katedry občianskeho práva na Právnickej fakulte UK v Bratislave Ľubomír Fogaš kritizuje zmeny v procesných predpisoch. Prísne lehoty, v niektorých prípadoch obmedzená možnosť podávať dôkazy v odvolacom konaní, či neprípustnosť opravného prostriedku v niektorých veciach, podľa neho oslabujú právo ľudí na spravodlivý súdny proces. Fogaš si myslí, že je to práve dôsledok preberania anglosaských vzorov.

SkryťVypnúť reklamu

O účelovom preberaní cudzích prvkov hovorila v minulosti aj notárska komora. Odpovedala tak na snahu ministerstva zjednodušiť prijímanie nových notárov do komory. Predstavitelia komory vyhlasujú, že dnešný stav je typický pre kontinentálnu Európu. Zmena podľa nich pomôže veľkým americkým právnickým firmám pôsobiacim v Európe, ktoré v notárstve latinského typu "vidia konkurenta s nespochybniteľnou odbornosťou, vysokou dôveryhodnosťou a nízkymi nákladmi" a chcú ho odstrániť.

Niektoré prvky anglosaského práva

Zásada trikrát a dosť

* minulý rok ju ministerstvo spravodlivosti presadilo v novele Trestného zákona. Mala zabezpečiť sprísnenie trestov pre nebezpečných páchateľov. Každý, kto sa tretíkrát dopustí niektorého z presne vymenovaných trestných činov, dostane povinne doživotie, výnimočne 25 rokov. Prax je typická pre Kaliforniu. V zákonoch zásadu majú i iné štáty USA, ale v praxi ju údajne nevyužívajú.

SkryťVypnúť reklamu

Kontradiktórnosť (sporovosť) konania

* pre americký právny systém je typická, u nás sa s ňou počíta do budúcnosti. Súd rozhoduje iba na základe dôkazov, ktoré pred ním prednesú stránky sporu. Prokurátor dokazuje vinu a obhajoba "nevinu" (spochybňuje dôkazy obžaloby), prípadne poľahčujúce okolnosti. Súd sám nemusí vykonávať žiadne dokazovanie. Pri závažnejších trestných činoch by bolo súdne konanie zdĺhavejšie ako dnes, preto sa počíta s rozšírením mimosúdneho riešenia sporov, ako je zmier medzi oboma stranami sporu či dohodovacie konanie medzi páchateľom a prokurátorom.

Otváranie notárskej komory

* Notárska komora má dnes asi 280 členov. Nových prijíma iba vtedy, ak niektorý úrad zanikne, alebo minister spravodlivosti rozšíri počet úradov, čo je typické pre kontinentálnu Európu. Ministerstvo chcelo, aby bol vstup do komory úplne voľný a stačilo naň iba splnenie zákonných podmienok. Počet notárskych úradov by sa podľa neho zvýšil a s nimi dostupnosť notárov občanov. To je princíp typický aj pre USA. Komora ostro protestovala a presadila, že parlament príslušnú právnu normu odmietol hneď v prvom čítaní. Vzápätí minister rozhodol o rozšírení počtu úradov o 222.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 403
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 024
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 396
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 083
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 674
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 619
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu