V Sieni slávy mierových misií na ministerstve obrany môžu ľudia odvčera podpisovať kondolenčnú listinu za slovenských vojakov, ktorí zahynuli v Iraku a na Cypre. Vystavené sú aj ich fotografie.
FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
BRATISLAVA - Prijatie rezolúcie OSN o Iraku oslabí argumenty tých politikov, ktorí sú za stiahnutie slovenských vojakov z krajiny. Na dokument reagujú zatiaľ zdržanlivo s tým, že ho pozorne "študujú".
Rezolúcia schvaľuje novú dočasnú irackú vládu, ktorá preberie moc 30. júna. Vláda bude môcť požiadať koaličné sily, aby v Iraku zostali a podnikali "nevyhnutné kroky" proti povstalcom.
Predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že rezolúcia nič nemení na postoji hnutia k situácii v Iraku. Jeho väčšia časť bola proti vyslaniu vojakov, teraz však hnutie nie je za ich okamžité stiahnutie. Podľa Hrušovského je novoprijatý dokument predpokladom, že ďalší vývoj v Iraku môže byť bez obetí a násilia. Po úmrtí troch našich vojakov nechcel povedať, aký bude mať KDH postoj na najbližšej schôdzi parlamentu, kde by sa malo hovoriť o bezpečnostnej situácii v Iraku.
Podpredseda HZDS Viliam Veteška povedal, že ak bude život vojakov "ohrozovaný vo chvíľach, keď si majú plniť mierové a humanitárne ciele, tak nie je dôvod, aby tam zostávali".
Šéf Smeru Robert Fico hovorí, že parlament nemal právo posielať slovenských vojakov do Iraku, pretože sú tam podľa neho v rozpore s medzinárodným právom. Smer teraz študuje novú rezolúciu OSN, aby zistil, či nedáva legitimitu ich pobytu. Fico zopakoval, že premiér Mikuláš Dzurinda buduje na Slovensku ostrov amerického vplyvu.
Na otázku, či sa naša jednotka môže teraz v Iraku oprieť o medzinárodný mandát, hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga odpovedal, že nielen najnovšia, ale aj prechádzajúce rezolúcie OSN vyzývali všetky krajiny medzinárodného spoločenstva, aby prispeli k stabilizácii situácie v Iraku. Podľa Tomagu sa však zabúda na to, že zásah v Iraku prišiel potom, čo rezolúcie OSN nerešpektoval Saddám Husajn.
Politický analytik Grigorij Mesežnikov hovorí, že nová rezolúcia posilňuje pozície slovenskej vlády. "Kto by teraz požadoval stiahnutie našich vojsk z Iraku, postavil by sa proti rozhodnutiu Bezpečnostnej rady." (sp, sita)