Útočníci strieľali na našich vojakov pravdepodobne z podobného mínometu kalibru 98, ako je na snímke (archív TASR). S mínometmi sa dá strieľať napríklad z jamy, v ktorej útočníkov nevidieť. Na mínomete je optika, pomocou ktorej sa dá presne zamerať cieľ. Výhodou menších mínometov je prenosnosť, na obsluhu stačia dvaja až traja ľudia. Útočníci vedia mínomet rýchle zbaliť a zmiznúť, stáva sa, že po vystrieľaní mínometných granátov mínomet nechajú na mieste. Mínomety sú určené najmä na boj proti pechote, spôsobujú väčšinu jej strát.
BRATISLAVA - Slovenskí vojaci, na ktorých zaútočili v Iraku zatiaľ neznámi útočníci, boli podľa brigádneho generála Petra Gajdoša riadne chránení najmä proti útočníkom s ručnými zbraňami. "Vojaci zabezpečujúci ochranu sú zhruba päťsto metrov od jednotky, ktorá pracuje," hovorí Gajdoš.
Pre lepšiu ochranu robia zákopy pri prístupových cestách k územiu, kde odmínovávajú. V nich sú vojaci cvičení na ochranu jednotky. Okrem toho majú obrnený transportér.
Rotný Peter Dinga, čatár Vladimír Simonides a čatár Miroslav Frkáň, ktorí zahynuli, odmínovávali spolu s ďalšími našimi vojakmi pri irackom meste As Suwayrah. Pravdepodobne boli blízko trhacej jamy, v ktorej bola munícia. Do jamy vletel mínometný granát a munícia v jame explodovala.
Peter Gajdoš hovorí, že útočníci vystrelili z diaľky 2 kilometrov severovýchodne alebo juhovýchodne od miesta, kde boli naši. "Kto chce zaútočiť, hľadá si miesto, aby nebol videný. Verím tomu, že chlapci mali ochranné hliadky zabezpečené tak, ako im uložil veliteľ nášho kontingentu," hovorí Gajdoš. Aj podľa ministra obrany Juraja Lišku robili slovenskí vojaci všetko podľa predpisov.
Minister Liška je proti stiahnutiu našich vojakov z Iraku a svoj postoj podoprel citátom irackého veľvyslanca v OSN: "Potrebujeme mnohonárodné sily, je to oveľa viac potreba Iraku, ako potreba Spojených štátov alebo koalície." Liška prečítal aj ďalšie vety veľvyslanca, s ktorými sa stotožnil: "Následky by boli katastrofálne. Stiahnutie by vytvorilo vákuum a my, Iračania, nie sme schopní ho zaplniť. Vytvorila by sa možnosť na znovunastúpenie nového Saddáma."
Telá obetí privezú na Slovensko pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa. (rf)
Útokov z diaľky bolo viac
Slovenskí vojaci zažili v Iraku už niekoľko útokov, až doteraz sa im však nič nestalo. Kemp Charlie v meste Hilla, kde majú svoj základný tábor, je často cieľom útokov mínometných granátov. Žijú v ňom stovky vojakov z rôznych krajín.
Počas najrušnejších nocí mali vojaci na základni poplach aj trikrát. Pred časom dopadli tri mínometné granáty aj na heliport, asi 250 metrov od sídla našich vojakov. Jeden vybuchol mimo tábora. Poľskí vojaci, ktorí boli na stráži, útočníkov nenašli.
Slovenskí vojaci už dávnejšie okolo svojej základne vybudovali asi trojmetrový múr, na ubytovacie kontajnery pridali ďalšie drevo a vrecia s pieskom. Vlani na tábor zaútočili aj samovražední atentátnici. Na dvoch autách sa pokúsili vniknúť dnu. Pri akcii zahynulo najmenej 11 Iračanov, asi 100 ľudí bolo zranených, z toho 58 vojakov. (r)
V Iraku sú dobrovoľne
Na zahraničné misie chodia slovenskí profesionálni vojaci dobrovoľne. O misie je vždy veľmi veľký záujem, armáda musí robiť prísny výber. Aj pred ženijnou misiou do Iraku záujem prevyšoval určený počet 82 ľudí, ktorí odchádzali vlani v auguste.
Vojaci sa v misiách striedajú po šiestich mesiacoch. Z 82 vojakov v Iraku požiadalo o predĺženie misie 47, domov sa vrátilo iba 35 ľudí. V januári sa počet vojakov zvýšil na 105.
Lákadlom je plat. Najnižší plat v Iraku je 2197 dolárov a najvyšší 2997. Na Slovensku pritom vojakom ide aj základný funkčný plat v korunách. (rf)