Psy a mačky pas ešte nepotrebujú

BRUSEL - Európska komisia včera v Bruseli rozhodla, že zvierací domáci maznáčikovia nebudú zatiaľ na pohyb v únii potrebovať "európsky pas". Psy, mačky a fretky mali s pasom povinne cestovať pôvodne už od 3. júla, väčšina členských štátov však doklad ...

BRUSEL - Európska komisia včera v Bruseli rozhodla, že zvierací domáci maznáčikovia nebudú zatiaľ na pohyb v únii potrebovať "európsky pas". Psy, mačky a fretky mali s pasom povinne cestovať pôvodne už od 3. júla, väčšina členských štátov však doklad nestihla zaviesť.

Komisia preto umožnila "prázdninové" prechodné obdobie s tým, že až do 1. októbra bude stačiť národné veterinárne osvedčenie, dokazujúce očkovanie proti besnote. Súčasne bude uznávaný aj európsky pas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Majitelia zvierat nemôžu nakoniec za to, že ich vlády nestihli v danej lehote pas zaviesť," povedal komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľov David Byrne.

SkryťVypnúť reklamu

Zvierací pas bude platiť v krajinách únie ako dôkaz, že zvieratko je riadne očkované, a tiež uľahčí život veterinárom, pretože sa rýchlo zoznámia s celým chorobopisom.

Výnimkou na voľný pohyb chlpatých miláčikov však zostáva Británia, Írsko a Švédsko, ktoré si ešte päť rokov podrží vlastné prísnejšie pravidlá na cestovanie domácich zvierat.

Maznáčikovia s európskym občianstvom dostanú dokument v modrých doskách s rozmermi 100-krát 152 milimetrov a s tuctom hviezdičiek ako emblémom EÚ. Okrem fotografie miláčika, potvrdenia o očkovaniach a prepisov zdravotnej karty a údajov o majiteľovi sa bude vyžadovať aj mikročip či tetovanie, ktorého číslo má ladiť s číslom pasu. Úradným jazykom chlpáčov bude angličtina. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu