FOTO -ČTK
Česká jadrová elektráreň Temelín je zdrojom nekonečných sporov. Posledné vyvolal nedeľný únik asi tritisíc litrov vody kontaminovanej rádioaktívnymi látkami z chladiaceho okruhu reaktora.
Podľa vedenia elektrárne voda z prasknutého potrubia odtiekla do špeciálnej kanalizácie, ktorá je na podobné úniky pripravená. Nešlo vraj o nijakú mimoriadnu udalosť, kontaminovaná voda nemohla nikoho ohroziť. Českí a rakúski odporcovia Temelína si však myslia opak.
Prekáža im hlavne, že vedenie elektrárne o nehode vôbec neinformovalo verejnosť ani úrady susedného štátu a aj český Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť tak urobil až s meškaním 24 hodín.
Nehoda sa stala priamo na primárnom jadrovom okruhu elektrárne. "Hromadenie problémov v druhom bloku je v posledných dňoch veľmi podozrivé a Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť by sa mal konečne prestať pasívne pozerať," tvrdí hornorakúsky poverenec pre otázky jadrových zariadení Radko Pavlovec.
Riaditeľka úradu Dana Drábová však považuje nehodu za celkom banálnu, o ktorej informovali rakúsku stranu iba na základe zvláštnej dohody o odovzdávaní podobných informácií.
Toto stanovisko zastáva aj premiér Vladimír Špidla, podľa ktorého sa informácie dostali na verejnosť v limite stanovenom medzinárodnými dohodami. "V dohode z Melku je na informovanie o podobných záležitostiach 72 hodín a my sme informovali po 25," povedal agentúre ČTK.
Česko-rakúska dohoda z Melku z roku 2000 mala ukončiť spory okolo dostavby Temelína a obsahovala kontrolné mechanizmy, ktoré mali rozptýliť rakúske obavy ohľadom bezpečnosti elektrárne.
Pochybnosti o postupe českých úradov však má aj Európska komisia, ktorá včera do Temelína vyslala vlastných inšpektorov. "Overíme si to radšej sami," povedal hovorca komisie Gilles Gantelet.
Drábová považuje vyslanie inšpektorov za zbytočný a neštandardný postup a vyjadrila dokonca podozrenie, že je to iba reakcia na politickú objednávku z Rakúska pred voľbami do Európskeho parlamentu. Praha sa proti tomu rozhodla protestovať diplomatickou cestou.
Temelín je podľa Drábovej extrémne sledovanou elektrárňou. Pred mesiacom napríklad podľa nej bez väčšieho záujmu verejnosti uniklo desaťnásobne viac kontaminovanej vody z jednej elektrárne v Nemecku.
Jedným z hlavných argumentov prívržencov dostavby Temelína bola hrozba, že ak sa elektráreň nedokončí, bude Česká republika v dohľadnom čase trpieť nedostatkom elektrickej energie, ktorú bude musieť za drahé peniaze dovážať.
Posledný vývoj však dáva skôr za pravdu tým, čo podobné hrozby od začiatku považovali za plané. Česká republika vlani do zahraničia vyviezla tretinu svojej produkcie elektrickej energie, čo zodpovedá skoro celej produkcii oboch jadrových elektrární Temelína a Dukovian.