FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Ochorieť na dovolenke v krajinách Európskej únie sa neoplatí. Hoci na základe formulára dostane náš občan rovnaké ošetrenie ako domáci, rovnako ako domáci musí aj zaplatiť spoluúčasť na liečbe. Každá krajina má iný systém. Niekde musí pacient platiť v hotovosti na mieste, inde sa dá dohodnúť systém splátok. Naša zdravotná poisťovňa spoluúčasť neprepláca. Zdravotné poisťovne preto odporúčajú necestovať bez komerčného poistenia, ktoré pokrýva aj časť spoluúčasti.
Pre obyvateľov členských krajín sú sumy, ktorými sa podieľajú na liečbe, bežné. Pre Slovákov môže spoluúčasť znamenať koniec dovolenky alebo náročnú finančnú záťaž na dlhšie obdobie. Takmer vo všetkých krajinách pacient dopláca za lieky a za stomatologické ošetrenie.
Vysoká spoluúčasť je vo Francúzsku, kde poistenec hradí až 30 percent nákladov.
Napríklad, operácia kolena tam vyjde na stotisíc korún a pacient vzhľadom na tamojší pokladničný systém musí celú operáciu najskôr v nemocnici zaplatiť a až potom požiadať francúzsku poisťovňu o úhradu časti nákladov. Aj tak však 30 percent bude platiť sám, tak ako Francúz.
V prípade choroby je vonku výhodnejšie vyhľadať verejné zdravotnícke zariadenia, ošetrenia u súkromných lekárov poisťovne nerefundujú.
Nevyhnutným vybavením dovolenkára musí byť formulár E 111, ktorý mu pred cestou vydá domáca zdravotná poisťovňa. Tento formulár slúži na všetky krátkodobé pobyty v krajinách únie nielen pre dovolenkárov, ale aj pre študentov či sezónnych pracovníkov.
Občan Slovenska, ktorý pracuje viac ako 12 mesiacov v členskej krajine, mal by byť v tej krajine aj poistený.
Od prvého júna nastali v krajinách únie a v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande vo formulári zmeny. Kým ešte v máji bolo treba formulár v krajinách únie najskôr potvrdiť v poisťovni, dnes s ním stačí ísť priamo k lekárovi alebo do nemocnice. Na základe vynoveného formulára má poistenec právo na potrebnú zdravotnú starostlivosť.
"Potrebnú zdravotnú starostlivosť predpíše ošetrujúci lekár v takom rozsahu, aby pacient pre chorobu nemusel predčasne prerušiť svoj pobyt," povedal hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Velecký. Najnovšie boli do potrebnej starostlivosti zahrnuté aj pôrody.
Od júna v polovici členských krajín formulár E 111 nahradil tzv. európsky preukaz zdravotného poistenia. Slovensko spolu s Českom, Maďarskom, Poľskom a ďalšími krajinami požiadalo o prechodné obdobie. V praxi to znamená, že na formulár budú občania Slovenska cestovať do konca roka 2005. Milan Velecký hovorí, že zásadný rozdiel medzi preukazom a formulárom nie je, a prechodným obdobím sme vraj "neutrpeli". Preukaz a tiež formulár majú rovnakú platnosť a "služby, ktoré ponúka formulár, sú tie isté, ako ponúka karta".
Od júna platí ďalšia novinka - povinnosť pred cestou dohodnúť si špecializované výkony. Ide o prípady, ak občan potrebuje dialýzu alebo oxygenoterapiu. Vopred sa musí dohodnúť s nemocnicou v členskej krajine, či mu tento výkon zabezpečí.
Čo je čo
Spoluúčasť
- Suma, ktorú musí pacient sám za ošetrenie zaplatiť a ktorú mu poisťovňa nevráti.
Plná zdravotná starostlivosť
- Rovnaká starostlivosť ako tá, na ktorú majú nárok domáci poistenci.
Potrebná zdravotná
starostlivosť
- Potrebnú zdravotnú starostlivosť predpisuje lekár v takom rozsahu, aby poistenec nemusel predčasne z členskej krajiny vycestovať. Napríklad, ak počas pracovnej stáže má slovenská štátna príslušníčka porodiť, nemusí prísť späť domov, môže rodiť v inej členskej krajine. Za pôrod zaplatí rovnako ako obyvateľky krajiny.
- Doteraz dostal náš občan na základe formulára E 111 "neodkladnú zdravotnú starostlivosť". Na rozdiel od potrebnej bola užšia. V prípade pôrodov dostala žena ošetrenie, iba ak šlo o predčasný pôrod, v čase normálneho termínu pôrodu musela pobyt prerušiť a vrátiť sa na Slovensko.
Európsky preukaz
zdravotného poistenia
- Preukaz (karta), ktorý bude postupne vydávaný poistencom v krajinách Európskej únie. Po jeho predložení bude mať poistenec jednej členskej krajiny nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti v ďalších členských krajinách. Na Slovensku by sa mal začať vydávať od 1. januára 2006. Zatiaľ ho nahrádza formulár E 111.