Premiér Fradkov a prezident Putin si radi vyberajú bývalých agentov tajných služieb. FOTO - REUTERS
Jeden z najurputnejších bojovníkov proti zahraničným novinárom a špiónom v Rusku, generál Nikolaj Volobujev, dostal na starosť colnice. Volobujev posilnil rady pracovníkov ruských tajných služieb, ktorí sa od roku 1999 usádzajú v ministerských i guvernérskych kreslách.
Volobujev doteraz viedol Správu operácií kontrarozviedky FSB, ktorá je pokračovateľkou slávnej KGB. Minulý týždeň ho ruský premiér Michail Fradkov vymenoval do funkcie námestníka predsedu Štátneho colného výboru.
Podľa dobre informovaného ruského denníka Kommersant je pre generála pripravené ešte významnejšie kreslo šéfa novovznikajúcej Federálnej colnej služby. Denník upozorňuje, že potom by sa Volobujev stal dvanástym odchovancom KGB, ktorý zasadne na čele štátneho federálneho orgánu.
Muži v čiernom
Prví "muži v čiernom", ako ruskí novinári nazývajú bývalých vysoko postavených pracovníkov KGB, sa do kľúčových funkcií začali prebojovávať v roku 1999, keď sa premiérom stal bývalý šéf Služby zahraničnej rozviedky Jevgenij Primakov. Aj on v rozhovoroch priznával, že bývalý agent neexistuje. Pracovníci tajných služieb nikdy nemôžu úplne prerušiť kontakty so svojím pôvodným zamestnávateľom.
Skutočný boom pracovníkov tajných služieb do štátnej sféry sa začal po nástupe prezidenta Vladimira Putina, ktorý bol sám špiónom KGB.
Volobujev
Mená agentov, ktorí zaujímajú od roku 2000 významné kreslá, sú často verejnosti neznáme. Nikolaj Volobujev sa však stačil presláviť. V roku 2002 verejne vyhlásil, že v Rusku nebezpečne rastie počet zahraničných špiónov. Povedal, že počas roka 2001 sa podarilo odhaliť 45 agentov cudzích rozviedok.
Ešte viac vzrušil novinárov údajom, že identifikoval 31 špiónov prezlečených za zahraničných korešpondentov. Osemnásť z nich hneď na jeho pokyn vyhostili z krajiny. Väčšina z nich pracovala v oblasti rusko-čečenského konfliktu.
Už pred tým sa Volobujev zaslúžil o zatknutie ruského zbrojného experta Igora Suťjagina a obvinil ho zo špionáže a vlastizrady. Tento rok Suťjagina odsúdili na 15 rokov väzenia. Proti rozsudku protestovalo mnoho medzinárodných organizácií pre ľudské práva, ktoré považujú celý proces za zmanipulovaný. Ruskí novinári uvádzajú, že vymenovanie Volobujeva do čela colnej správy bude znamenať kontrolu tajných služieb nad zahraničným obchodom.
Agenti
Bývalí agenti už majú v rukách ministerstvo vnútra (Rašid Nurgalijev) aj ministerstvo obrany (Sergej Ivanov). Aj Alexander Carenko, dnes vedúci Hlavnej správy zvláštnych programov prezidenta, a Michail Dmitrijev, šéf Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu, zastávali vedúce funkcie v KGB ešte v komunizme. Šéf Federálnej agentúry pre štátne rezervy Alexander Grigorjev vstúpil do služieb KGB už v roku 1975.
Nedávno Putinom vymenovaný premiér Fradkov hľadá nové kádre zrejme špeciálne medzi bývalými agentmi. Už pred Volobujevom vymenoval za námestníka predsedu Ekonomickej banky pre zahraničie bývalého námestníka FSB Jurija Zaostrovceva.
Agenti sú síce zrejme zámerne rozmiestňovaní do ekonomických a vojensko-politických rezortov, ale neunikla ani kultúra. Námestník ministra kultúry a masových komunikácií Leonid Nabirov tiež slúžil v radách KGB.