Policajti z japonskej Fukuoky nacvičovali na prístavnom móle v ochranných oblekoch zásah počas chemického útoku. FOTO - ČTK/AP
(časti koaličných poslancov) smútiť za národným socializmom, ale že privilégiom jeho strany je oslavovať oslobodenie Európy ako dôležitú udalosť".
Broukal, ktorý je v politike len druhý rok, tak reagoval na útok jedného z ľudovcov, ktorí socialistov obvinil, že išli proti krajine a podporovali sankcie Európskej únie. Tie Brusel zaviedol v šoku zo vstupu slobodných Jörga Haidera do vlády. Práve Haider opakovane obhajoval režim Adolfa Hitlera.
Vládni poslanci ľudovcov (ÖVP) a slobodných (FPÖ) vyzvali Broukala, aby odstúpil. Korutánsky hajtman Haider poukázal na "svoj príklad" - keď sa po reakciách na výrok "o solídnej zamestnaneckej politike nemeckej ríše" na čas stiahol. Iní zase upozornili, že nielen v radoch SPÖ, ale aj ÖVP sú ľudia, ktorí trpeli za Hitlera.
Broukal sa za výrok ospravedlnil. Predseda socialistov Alfred Gusenbauer pritvrdil, keď atmosféru v parlamente počas jeho vystúpenia označil za "pogromovú".
Kauze predchádzala verejná diskusia o postoji kandidáta socialistov do Európskeho parlamentu Hannesa Swobodu k niekdajším diplomatickým sankciám proti Viedni. Swoboda sa podľa niektorých koaličných poslancov schvaľovaním sankcií dopustil takmer vlastizrady.
Autor: Jaroslav Rozsíval