Čínsky prezident Chu Ťin-tchao včera navštívil Poľsko - ide o historicky prvú návštevu čínskej hlavy štátu u našich severných susedov. Poľskí politici to vnímajú ako šancu na zlepšenie obchodnej bilancie - schodok sa vyšplhal na 2,5 miliardy dolárov v neprospech našich susedov. Z Číny do Poľska sa dováža široký sortiment tovaru, do Číny vyváža Poľsko meď a železo. Prezident Aleksander KwaĘniewski má s čínskym hosťom hovoriť aj o ľudských právach. Poliaci si ešte stále pamätajú na udalosti spred 15 rokov na Námestí Tchien-an-men. Predovšetkým preto, že 4. jún 1989 bol v ich vlasti prvým dňom slobodných volieb.
Výber Maďarska ako ďalšej zástavky nie je náhodný. Maďarský premiér Péter Medgyessy navštívil Čínu s delegáciou ministrov a podnikateľov vlani v auguste, aby obnovil kontakty s novou generáciou čínskych vodcov. Číňanov presviedčal, aby si Maďarsko vybrali ako svoje regionálne centrum . Bola to prvá návšteva maďarského premiéra v Číne od roku 1959. "Deficit zahraničného obchodu je dôležitejší ako deficit demokracie," komentoval najčítanejší denník Népszabadság.
Maďarsko je už dnes považované za regionálne centrum čínskych imigrantov v Európe. Žije ich tam viac ako 20-tisíc a Medgyessy v Pekingu sľúbil otvoriť v Budapešti čínsku základnú školu. V spoločnom čínsko-maďarskom vyhlásení obe strany konštatovali odlišné chápanie otázky ľudských práv a Maďarsko uznalo Peking za jediného legitímneho predstaviteľa Číny. "Získanie pozícií v Číne je strategickou otázkou," povedal Medgyessy. To vyžaduje vyhľadávať body, ktoré krajiny spájajú a nie rozdeľujú, odpovedal, či otvoril aj otázku Tibetu či ľudských práv.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI, Vroclav pre SMEPETER MORVAY