Venuša včera prechádzala pred slnečným diskom. K tomuto zriedkavému astronomickému úkazu došlo naposledy v roku 1882. Tranzit Venuše trval šesť hodín. Úkaz sa javí ako výrazná čierna bodka na Slnku.
FOTO - TASR/AP
Na Gymnáziu Trebišovská v Košiciach boli včera prijímačky, žiaci mali voľno. Druhák Tomáš Kovaľ so spolužiakmi ho však trávili v škole. Prišli sa pozrieť na jedinečné nebeské divadlo, ktoré pre pozemšťanov pripravila Venuša. Na pozadí svetlého kruhu Slnka sa voľným okom ledva pozorovateľne pohybuje šošovička legendami opradenej planéty.
"Pred piatimi rokmi som sledoval zatmenie Slnka. Bolo síce oveľa dramatickejšie, ale menej vzácne. Veď takýto jav už zrejme v živote neuvidím," hovorí Tomáš, ale zrak od monitoru neodtrhne. Gymnazisti zažili včera spolu s ďalšími šiestimi košickými školami a Centrom voľného času ostrú skúšku lokálnej optickej siete.
V kupole hvezdárne snímajú obraz zo špeciálneho ďalekohľadu. Venušu môžu sledovať stovky návštevníkov prostredníctvom veľkoplošnej projekcie. Ďalšie ďalekohľady majú k dispozícií na streche i nádvorí budovy, ktorá sa včera stala centrom fanúšikov astronómie i zvedavých laikov.
"O tomto úkaze som sa prvýkrát dopočul na astronomickom krúžku, keď som bol prvák na strednej škole. To bolo pred štvrťstoročím. Je to vzácna udalosť. Nikto z našich návštevníkov nemal možnosť naživo vidieť tento jav. Venuša je teraz najbližšie k Zemi. Vlani v auguste sme sledovali Mars, úchvatné bolo zatmenie Slnka v roku 1999. Úžasným zážitkom bolo aj pozorovanie Hale-Boppovej kométy. Bola väčšia ako Veľký voz! Ale takéto predstavenie Venuše, ktoré sa dá pozorovať na celej zemeguli, kde je slnko nad obzorom, uvidíme až v dvadsiatom druhom storočí. Vlastne - my ho už neuvidíme," hovorí vedúci odboru astronómie Centra voľného času Domino Peter Kaňuk.
Preverovali optickú sieť
Priamy prenos priebehu výnimočného prechodu Venuše pred Slnkom z hvezdárne Centra voľného času Domino bol previerkou optickej siete neformálneho združenia škôl a školských zariadení TeraSANET. Výstavba špičkového technického zariadenia je výsledkom spolupráce Technickej univerzity, Univerzity P. J. Šafárika, základných a stredných škôl a centra voľného času. Projekt Virtuálna kolaborácia podporila finančne aj miestna samospráva.
"Vhodnejší termín na demonštráciu využitia siete si nedokážem predstaviť. Všetky školy sú konferenčne prepojené, komunikácia je vynikajúca. Teraz nás čaká ťažká úloha. Prísť s nápadmi, ako sieť čo najefektívnejšie využiť. Optické káble majú neporovnateľne väčšiu priepustnosť obrovského množstva dát ako klasický internet," hovorí riaditeľ CVČ Domina Milan Kimák.