Zdravotné poisťovne sa podľa návrhu ministra Zajaca majú zmeniť na štátne akciové spoločnosti, ktoré sa budú správať ako firma a riadiť Obchodným zákonníkom. Nikde v Európe verejné (zo zákona povinné) poistenie zatiaľ nespravuje obchodná spoločnosť.
Dnes je na Slovensku päť zdravotných poisťovní, ktoré fungujú ako verejnoprávne inštitúcie. "Zdravotné poisťovne budú súťažiť o poistencov na základe kvality svojich služieb," zdôvodňuje návrh ministerstvo. Kritici tvrdia, že keď budú poisťovne komerčné, pôjdu iba za ziskom, zdražejú služby a budú preferovať lacných lekárov.
Minulý týždeň bola v Stupave konferencia, na ktorej sa hovorilo aj o nákupe zdravotnej starostlivosti poisťovňami. Bol na nej aj ERIK HEIJDELBERG - konzultant a politický poradca v oblasti sociálnej politiky a zdravotných systémov v rozvojových krajinách a Holandsku. U nás sa podieľal na projekte ochrany práv pacienta.
Najkritizovanejšou časťou našej reformy je transformácia dnes verejných poisťovní na akciové spoločnosti. Čo umožní vstup súkromného sektora do poisťovní. V Holandsku máte sprivatizované poisťovne?
Veľká časť akcií poisťovní v Holandsku je privátna. Dve tretiny obyvateľov sú stále zaradené v schéme verejného zdravotno-sociálneho poistenia. Na zdravotné a sociálne poistenie máme totiž spoločný fond. Každý, kto zarába viac ako 30-tisíc eur ročne, musí z tohto fondu vystúpiť, lebo je dosť bohatý na to, aby si zariadil zdravotné poistenie sám. Môže sa poistiť v inom systéme alebo sa rozhodnúť, že ak ochorie, tak si liečbu bude platiť sám.
Kto vlastní akcie vašich poisťovní?
Máme päť veľkých poisťovní, niektoré spravujú neziskové organizácie, iné poisťovne sú komerčné. Na trhu pozorujeme trend zbližovania. Neziskové poisťovne sa orientujú trhovým smerom a tie komerčné sociálnym.
Poznáte návrh našej reformy? Nepočíta s verejnými poisťovňami.
Áno, je to vývoj, ktorý nie je ojedinelý. Takto organizovaný spôsob poistenia je legálny. Podstatné je, aby bol pod kontrolou, aby fungoval a aby mal také výsledky, ako sú v zákone zakotvené.
Ako by sa mala zabezpečiť rovnováha v systéme - na jednej strane snaha spoločností zarobiť čo najviac - na druhej strane udržanie cien za zdravotnícku starostlivosť tak, aby bola občanom dostupná?
U nás ceny určuje cenový úrad. Sú v ňom všetci poisťovatelia aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Rovnováhu medzi tlakom na výkonnosť a potrebami zabezpečujú rokovania a vyjednávania medzi nimi.
Kritici reformy hovoria, že vstupom súkromného sektora do poisťovní zdravotnícke služby zdražejú a obmedzí sa rozsah poskytovanej starostlivosti.
Môžem hovoriť iba zo skúseností v Holandsku. Ak sú rokovania na cenovom úrade vedené dobrým spôsobom, tak k tomu nedochádza.
U nás máme asi 20 percent ľudí, ktorí sú chudobní. Nemyslíte si, že by bol pre Slovensko lepší systém, aký máte v Holandsku?
Nie je to nevyhnutné. Mohlo by to byť aj tak, že poistné za nezamestnaných a ľudí v sociálnej núdzi bude platiť štát. Potom je úplne jedno, či sú poisťovne sprivatizované, alebo nie.
Diskutovali ste už s kritikmi reformy pripravenej ministrom Zajacom? Viete, čím argumentujú?
O výhradách k reforme som sa dozvedel z vystúpenia ministra na konferencii. Vo svojom projekte sa sústreďujem na technickú pomoc zabezpečenia kvality. To je potrebné bez ohľadu na to, aká reforma bude.