Čo sa deje v jednotke, keď z vojakov niekto zahynie?
Zastaví sa činnosť jednotky, stiahne sa do bezpečia a začína sa vyšetrovanie - vyráža naša aj medzinárodná vyšetrovacia komisia, zaisťujú stopy, rozbiehajú vyšetrovanie v rámci štandardných postupov NATO. Krajina, ktorej vojaci zahynuli, má právo vyslať tam svoj tím, ktorý preverí, či to bolo riadne vyšetrené alebo môže vyšetrovať sám.
Nastupuje psychológ?
Musia nastúpiť všetci, ktorí sú schopní zdravo rozmýšľať - veliteľ, psychológ, ktorý má spracované postupy na riešenie krízových situácií. Práve v tomto okamihu musí prejaviť všetko, čo v ňom je. Ale má to veľmi zložité.
Ako to môže teraz v Iraku medzi našimi vojakmi vyzerať? Nie sú vojaci už ako rodina, keď sú pol roka spolu?
Po dlhom čase sú tam vzťahy v tom najlepšom duchu, ale zároveň začína fungovať ponorková choroba. Smrť kolegu z jednotky je nepríjemná. Videl som to na Poliakoch. Keď prišli o ľudí, ostatní vojaci, ak nie sú vydrilovaní, sú na hranici schopnosti pracovať. Keď sú riadne vycvičení, robia mechanicky svoju prácu ďalej, ale dôslednejšie ako inokedy. V takých situáciách sa ukazuje, nakoľko sú vojaci cvičení. Ale je pravda, že taká situácia sa vojakov nieže dotkne, ale doslova ich prerazí. Je to taký úder, že to prekračuje hranice národnosti.
V histórii slovenskej armády sa stalo prvýkrát, že zomreli naraz traja vojaci pri práci. Ako bolo zvládnuté informovanie o udalosti?
Najskôr musia byť informované rodiny vojakov. Namiesto toho sa stalo, že poľský hovorca informoval médiá hneď po udalosti a 105 rodín na Slovensku sa triaslo, či to nebol ich tatko, alebo syn. Poľský hovorca urobil chybu.
Vojaci sú tam skoro rok
Slovenská jednotka je v Iraku od leta minulého roka, keď tam odišlo 82 vojakov, tento rok je tam 105 vojakov. Základňu majú v tábore Charlie v meste Hilla (necelých sto kilometrov južne od Bagdadu). Tábor je len zopár kilometrov od Babylonu, kde je hlavné veliteľstvo, ktoré kontroluje stredojužnú časť Iraku. Slovenskí vojaci sú priamo pod velením hlavného veliteľa mnohonárodnostnej divízie, ktorá je zložená z príslušníkov armád 21 štátov. Divízii velia Poliaci.
Vojaci doteraz odminovávali zamínované polia pri iracko-iránskych hraniciach, polia pri Karbale a pri meste As Suwayrah.
Vojaci sa v misiách striedajú spravidla po pol roku, ale v januári, keď bolo prvé striedanie, požiadalo 47 vojakov o predĺženie pobytu, domov sa vrátilo 35. V Iraku sú najnebezpečnejšie presuny po cestách.
(rf)
Autor: rf