SDKÚ a OKS chcú, aby sa spoločná zahraničná a bezpečnostná politika únie realizovala v prvom rade v boji proti terorizmu. Sú stúpencami úzkej spolupráce medzi Európou a USA. ANO sa nevyjadruje vôbec.
SF podporuje spoluprácu únie s USA, ale na partnerskej úrovni. Kandidát KDH na prezidenta František Mikloško sa pod dojmom teroristických útokov v Španielsku skepticky vyjadroval o možnostiach európskej spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, zároveň však hnutie vystupovalo kriticky proti účasti Slovenska vo vojne proti Iraku.
Podľa KSS európske problémy majú riešiť "občania Európy".
Problematike bezpečnosti sa podrobnejšie venuje iba program SF, azda preto, lebo je to doména jeho volebného lídra Ivana Šimka.
Regionálny rozvoj
Princíp prerozdeľovania finančných zdrojov medzi regiónmi odmieta ako jediná OKS. Všetky ostatné strany podporujú princíp solidarity v únii.
Zavedenie eura
Zavedenie spoločnej meny do roku 2006 je prioritou SDKÚ. OKS je proti urýchľovaniu tohto kroku, vstup do Európskej menovej únie podmieňuje pripravenosťou slovenskej ekonomiky, pripúšťa dokonca odmietnutie eura, ak sa budú posilňovať centralistické tendencie v únii.
Schengenský systém
Jedinou stranou, ktorá sa vo svojom programe zaoberá prípravou na vstup Slovenska do Schengenského systému hraníc únie, je SDKÚ. Splnenie cieľa chce dosiahnuť do roku 2006.
Ľudské práva, antidiskriminačná legislatíva
Boj proti diskriminácii a rovnosť pohlaví je súčasťou programu ANO.
K programu rovnosti príležitostí sa hlási Smer, konkrétnejšie sa o tejto otázke zmieňuje program SDĽ - ako jediná v tejto súvislosti hovorí aj o zákaze diskriminácie ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou.
Paradoxne o rovnosti príležitostí ako hodnote 21. storočia hovorí aj konzervatívna SDKÚ.
Ekonomika
Všetky strany sa vyslovujú za dôsledné dodržiavanie zásad voľného pohybu osôb, tovaru, služieb a kapitálu. OKS zároveň jedným dychom presadzuje zachovanie ekonomickej suverenity Slovenska.
Informačné technológie
Rozvoju informačných technológií venujú pozornosť SDĽ (konkrétnejšie) a Smer? (skôr všeobecne).
Sociálna politika, zdravotníctvo
Tradične značnú pozornosť sociálnej problematike aj s konkrétnymi požiadavkami venujú ľavicové strany (Smer, SDĽ, KSS).
SDĽ presadzuje posilnenie sociálneho dialógu na európskej úrovni, OKS je rozhodne proti tomu. SDĽ, Smer a KSS sa vyslovujú za posilnenie úlohy únie v tejto oblasti, pravicové strany trvajú na tom, aby sociálna politika ostala v právomoci národných štátov.
Otázkam zdravotníctva sa venuje iba KSS.
Vzdelávanie
Väčšina politických strán venuje otázkam vzdelávania iba okrajovú pozornosť. Výnimkou sú Smer a SDĽ. (Zdroj - MEMO 98)