Analytik Peter Zsapka z Centra pre európsku politiku hovorí, že dnes je v skutočnosti aktívna len tretina europoslancov. "Zvyšok iba sedí a hlasuje tak, ako im povie frakcia, do ktorej patria." Slovenskí poslanci v europarlamente nebudú obhajovať záujmy krajiny, ale svoj program - pravicový či ľavicový - a podľa toho by sa mali voliči rozhodovať.
"Ľuďom na Slovensku chýbajú aj najzákladnejšie informácie o fungovaní Európskej únie, preto sa nedá jednoducho vysvetliť, ako funguje Európsky parlament a akú tam budú hrať úlohu naši zástupcovia," myslí si Zsapka.
Ťažké je vysvetliť, ako konkrétne sa voličov dotýkajú opatrenia prijaté parlamentom, pretože ide skôr o všeobecné normy či rezolúcie. Ľuďom podľa Zsapku nič nehovorí ani to, že sa tam rozhoduje o peniazoch do fondov únie, ktoré čerpá aj Slovensko.
Mimovládna organizácia MEMO 98 pripravila analýzu programov kandidujúcich strán. Podľa nej stavili skôr na marketing a prezentáciu svojich kandidátov ako na obsah, ktorý je málo konkrétny a účelovo prebraný z programov celoeurópskych strán. To sa im však nemusí vyplatiť. "KDH a SDKÚ sa môžu so svojimi negatívnymi postojmi k posilneniu právomocí únie dostať do rozporu s partnermi v EPP," píše sa v analýze.
Rovnako Smer sa nestotožňuje s volebným manifestom európskych socialistov. "Jeho volebný program sa vyhýba otázkam ľudských práv a rovnosti príležitostí."
OKS sa najvýraznejšie vyjadruje k otázkam právomocí únie a trvá na zachovaní koncepcie Európy národných štátov, bez spoločnej ústavy.
Podobné myšlienky o "bruselskej byrokoracii" majú v svojich programoch aj HZDS a KSS.
Politické frakcie v Európskom parlamente
EPP-ED - skupina Európskej ľudovej strany a Európskych demokratov (KDH, SMK, SDKÚ, inklinuje sem SF),
PES - skupina Strany európskych socialistov (Smer chce byť členom frakcie),
ELDR - skupina Strany európskych liberálov, demokratov a reformátorov (ANO),
Greens/EFA - skupina Zelených/Európska slobodná aliancia,
GUL/NGL - Konfederálna skupina európskej zjednotenej ľavice/Severskí ľavicoví zelení (KSS)
UEN - Únia za Európu národov (ĽU),
EDD - skupina za Európu demokracií a rozmanitostí,
NI - Nezávislí poslanci (HZDS).
Európsky parlament má tri základné funkcie:
* s Európskou radou obhajuje legislatívnu právomoc, t.j. prijíma európske právne normy: direktívy, smernice, rozhodnutia,
* s Radou Európy podporuje aj rozpočtovú právomoc, čím ovplyvňuje výdavky únie. Prijíma rozpočet ako celok,
* schvaľuje navrhnutých komisárov a má právo odvolať Európsku komisiu. Politicky dohliada aj nad ostatnými inštitúciami únie.