NEW YORK, PRAHA – Slovensko bolo donedávna jedným z ohnísk nelegálneho vývozu zbraní do západoafrických štátov Libérie a Sierry Leone. Vyplýva to zo správy tímu vyšetrovateľov predloženej koncom októbra Bezpečnostnej rade OSN. Podľa tejto správy sa na nelegálnych obchodoch podieľala firma Joy Slovakia a slovenský občan Peter Jusko.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel povedal, že v správe sa Slovensko nekritizuje, ale chváli, lebo zbrojné embargo nikdy neporušilo. „Boli to len niektoré súkromné osoby ako napríklad pán Jusko. Slovenské policajné orgány zabránili vývozu zbraní do Libérie a Sierry Leone,“ poznamenal Gandel.
Minister vnútra Ivan Šimko si dá preveriť, či polícia vyšetruje Petra Juska a firmu Joy Slovakia.
Šéf brannobezpečnostného výboru parlamentu Vladimír Palko nevylúčil, že do nelegálnych obchodov môže byť zapletený niekto zo slovenských občanov alebo niektorá z firiem. „Nemyslím si však, že by Slováci hrali významnejšiu úlohu ako občania iných štátov,“ tvrdí Palko.
Belgický člen tímu OSN Johan Peleman povedal, že Peter Jusko bol súčasťou rozsiahlej siete obchodníkov so zbraňami, ktorí od polovice 90. rokov dodávali zbrane do Afriky. Podľa správy OSN sa Jusko v novembri 2000 podieľal na vývoze tisícky samopalov zo Slovenska a jedného bojového vrtuľníka do Libérie. Vrtuľník poslali na Slovensko na opravu z Kirgizska. Slovenskí colníci však vo februári tohto roku na základe podozrenia zabránili odoslaniu aj druhého vrtuľníka.
Jusko a spoločnosť Joy Slovakia, ktorej bol konateľom v roku 1994 až 1999, spolupracovali s krajne pravicovým žoldnierom Martym Cappiauem, ktorého v marci zabili v chorvátskom Záhrebe.
Joy Slovakia bola tiež napojená aj na medzinárodného obchodníka so zbraňami Jacquesa Monsieura, ktorý je známy dodávkami zbraní do Chorvátska v čase, keď pre túto krajinu platilo embargo.
O správe vyšetrovateľov rokovala 5. novembra aj Bezpečnostná rada OSN. Podľa správy Jusko po tom, čo firma Joy Slovakia na seba upútala pozornosť bezpečnostných služieb niekoľkých západných a stredoeurópskych krajín, založil v roku 1997 v Guinei spoločnosť Pecos. Tá sa vydávala za firmu nakupujúcu pre guinejské ministerstvo obrany a krajinám vo východnej Európe, z ktorých vyvážala zbrane, poskytovala sfalšované potvrdenia o konečných užívateľoch týchto zbraní.
OSN vyhlásila zbrojné embargo proti Libérii v roku 1992 a tohto roku v marci ho sprísnila, aby zastavila dodávky zbraní smerujúcich cez Libériu k povstalcom z Jednotného revolučného frontu v susednej Sierre Leone, pre ktorú tiež platí embargo.
(sp, čtk)