Spojenci hľadajú nový cieľ, na ktorom by sa mohli zhodnúť. Tak, ako sa pred 60 rokmi dohodli, že treba poraziť Hitlera. FOTO- REUTERS
ARROMANCHES - Amerika a Európa včera zabudli na rozpory spôsobené vojnou v Iraku a vzdali hold spojenectvu, ktoré pred 60 rokmi viedlo k pádu ríše Adolfa Hitlera. Spojenci vzdali hold mužom, ktorí na plážach Normandie zomreli, ale aj tým, čo prežili a včera sedeli na hlavných oslavách na čestných miestach. Ukázali tiež, že nastala nová doba a pozvali medzi seba nemeckého kancelára Gerharda Schrödera a ruského prezidenta Vladimira Putina.
Hlavným oslavám vylodenia spojencov v Normandii, ktoré otvorilo 21 sálv vystrelených z vojnovej lode, predchádzali národné spomienky na normandských cintorínoch. Boli komornejšie a citovejšie ako hlavné oslavy. "Stratil som veľa priateľov," hovoril na americkej spomienke 82-ročný Harry Hudec. Spomenul, že v Deň D bola voda v mori krvavá.
Práve veteránom patrila včerajšia oslava. Tí, ktorým to ich zdravotný stav dovolil, za zvukov hudby z filmu Najdlhší deň pochodovali pred hlavami 20 štátov. Mnohých podopierali dôstojníci francúzskej armády, niektorých išli o barlách, či sa pohybovali na invalidných vozíčkoch.
Na ceremónii sa zúčastnila britská kráľovná Alžbeta II., prezidenti Francúzska, USA, Nemecka, Slovenska, Česka. Zástupcovia kráľovských rodín z Belgicka, Holandska, ale aj predstavitelia Austrálie, Nového Zélandu či Kanady.
Prezident Chirac potom udelil zástupcovi každej zúčastnenej krajiny rad Čestnej légie. Zo Slovenska dostal francúzske štátne vyznamenanie generál Anton Petrák.
Hlavným rečníkom osláv bol hostiteľ francúzsky prezident Jacques Chirac. Veľmi srdečne privítal hlavne nemeckého kancelára Gerhard Schrödera. "Chceme svetu dokázať, že nenávisť nemá budúcnosť," povedal. Opäť poďakoval Američanom aj všetkým národom, ktoré sa zúčastnili na operácii Overlord a zdôraznil význam NATO. Nezabudol ani na východný front, ktorý tiež prispel ku koncu vojny.
Na oslavách, ktoré sa vyznačovali dôstojnosťou, pietou a ktorých pokojný priebeh zabezpečovalo 15-tisíc policajtov, sa zúčastnili desťtisíce návštevníkov. (mik, čtk, reuters)
V nedeľu v noci bola obloha nad Omaha Beach biela
V sobotu už od skorých večerných hodín prúdili všetkými cestami smerujúcimi na normandské pláže Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword kolóny áut. Rádio hlásilo, že cesty do Caen sú upchaté.
O pol dvanástej v noci bolo na cintoríne pri kostolíku sto metrov od Omaha Beach zopár miestnych, za chrbtom im stála kolóna džípov. O niekoľko minút sa na nočnej oblohe roztrieštia pestrofarebné ohňostroje, dlho osvetľujú každú pláž. Presne pred šesťdesiatimi rokmi sa začala operácia s krycím názvom Overlord.
Ľudia hľadia na oblohu prežiarenú farbami. Policajt na križovatke salutuje, starosta dedinky v obleku stojí na schodoch radnice a pomaly fajčí "žitanku". Deti mávajú petardám a strieborným vodopádom iskier nad cintorínom, kde leží viac ako 8000 amerických vojakov. Mnohí neskrývajú slzy.
Je nedeľa. Presne pätnásť minút po polnoci. V tomto okamihu vyskakoval pred šesťdesiatimi rokmi prvý americký parašutista nad dedinkou Ste. Mére Église. Včera bola obloha biela ako mlieko od umelého dym, osvieteného odspodu reflektormi.
Na cintoríny víťazov prúdia davy ľudí z celého sveta. Jeden z cintorínov nemeckých vojakov, kde je pochovaných vyše 22 000 padlých, je tichý. Pri mohyle v jeho strede ležia kytice a vence so stuhami vo farbách zástav všetkých štátov, aj od tých, ktoré bojovali proti nim. "Spomíname na vás" je napísané na jednej z desiatok kartičiek od obyvateľov Normandie, ktorí mali vtedy sotva dvadsať.
Autor: MARTIN DROPPA, Normandia pre SME