BRATISLAVA - Ako sa chudobnejší môžu dostať k bytu? Niekedy stačí trocha šťastia. Sú mestá, ktoré nájomné byty prideľujú žrebovaním.
V Banskej Bystrici sa minulý štvrtok žrebovalo už po tretí raz. "Som veľmi šťastná, stále neverím, že som po takom dlhom čase dostala byt," povedala pre TASR jedna z vyžrebovaných, slobodná matka Mária Balážová.
Karol Langstein z mestského úradu hovorí, že mesto tento spôsob zvolilo pre to, aby bolo prideľovanie bytov "totálne transparentné". Dosvedčuje to tým, že uchádzači sa na žrebovaní zúčastňujú, "namiesto notára sú tam mediá", z osudia ťahá žreb nezúčastnená osoba. "Ani zamestnanec mesta, ani poslanec."
Podľa našich informácií sa už žrebovalo aj v Trnave, Poprade či v Stropkove. V Prešove sa k žrebovaniu schyľuje. Všeobecne záväzné nariadenie mesta hovorí, že bytový odbor "za účasti notára vyžrebuje žiadateľov, ktorým bude poskytnutý nájomný byt". Primátor Milan Benč protikorupčný efekt nespochybňuje, no pripomína, že žiadosti prerokuje bytová komisia, ktorú tvoria poslanci. "Istá subjektivita tam je."
V Šali vedú poradovník. Primátor Tibor Baran povedal, že byty mesto prideľuje po odporúčaní bytovej komisie. Žrebovanie pokladá za "čistý spôsob", no myslí si, že v niektorom prípade "možno nezohľadňuje naliehavosť sociálnej situácie".
Netransparentné prideľovanie obecných bytov je "osobitným" prejavom korupcie na úrovni obcí. Štúdia Transparency International Slovensko hovorí, že kritériá prideľovania sú veľmi často nejasné, alebo že sa poradovník obchádza.
Prezidentka TIS Emília Sičáková-Beblavá pokladá za najdôležitejšie, aby kritériá boli postavené tak, že byty dostanú len tí, ktorí ich "naozaj potrebujú". Ak to tak je, žrebovanie je podľa nej vhodným spôsobom, akým byty prideliť.
Byty, o ktoré sa v Banskej Bystrici žrebovalo, nájomcovia dostali na určité obdobie. Langstein povedal, že ak si nájomca plní záväzky (včas platí nájomné, byt využíva on a nie niekto iný atď.), mesto s ním zmluvu predĺži. Ak nie, mesto ho vysťahuje a byt posunie do žrebovania. Naposledy sa žrebovalo o jeden byt, keď človek, ktorý ho pred časom získal, neplatil nájomné.
Príklad nepriehľadného prideľovania bytov
Istá pracovníčka mestského úradu dostala od mesta nájomný byt. Onedlho ho odkúpila za 26-tisíc korún. Ani sa doň nenasťahovala a obratom ho predala ďalej. Predala ho údajne za 120-tisíc korún, tomu však uverí len málokto, lebo v danom meste dvojizbový byt, aký dostala aj pracovníčka mestského úradu, sa pod pol milióna kúpiť nedá.
Poslanec mestského zastupiteľstva prípad zverejnil a vyžiadal si stanovisko kontrolóra, ktorý nezistil porušenie zákona. "Je to však vec etiky. Prečo byt dostala pracovníčka bytového odboru, keď ho nakoniec nepotrebovala, lebo sa potom nasťahovala do iného bytu v novostavbe? Ako skúmala jej bytové podmienky vedúca odboru, keď nezistila, že jej pracovníčka sa bude onedlho sťahovať do nového bytu?" pýta sa poslanec v otvorenom liste primátora mesta aj v mene 1400 obyvateľov mesta, ktorí majú na radnici podanú žiadosť o pridelenie bytu.
(Zdroj: E. Sičáková-Beblavá: Etika ako protikorupčný nástroj. In.: Protikorupčné opatrenia na úrovni samosprávy. TIS, 2003.)