stickom bloku.
"Jeho smrťou svet stráca štátnika, ktorý významnou mierou prispel k pádu komunistickej diktatúry vo východnej Európe," píše sa v stanovisku ministerstva zahraničných vecí, ktoré poskytol hovorca Juraj Tomaga.
Sústrastný telegram do USA už zaslal aj prezident Rudolf Schuster. Píše v ňom a oceňuje, že sa za Reaganovho pôsobenia začala budovať atmosféra vzájomnej dôvery medzi dvoma znepriatelenými blokmi, čo neskôr viedlo k odzbrojovaniu a pádu železnej opony.
"On začal diskusiu, a tam kde sa začne diskusia, začínajú fungovať iné vzťahy ako vzťahy dvoch znepriatelených blokov," hovorí poslankyňa HZDS Irena Belohorská. Reagan podľa nej zostane navždy spojený so zmenou vzťahov medzi znepriatelenými stranami.
"Pre nás je prezident Reagan politik, ktorý spôsobil rýchlejší zánik ‚ríše zla'," vyhlásil Peter Tatár z OKS. Reagan nám priniesol slobodu a Tatár ho považuje za najvplyvnejšieho štátnika vo svete po druhej svetovej vojne. OKS si prezidenta chce uctiť aj postavením sochy. Nahradiť by mala "poslednú komunistickú sochu v Bratislave", ktorou je vyobrazenie komunistu Mareka Čulena pri sídle Úradu vlády. Po bývalom americkom prezidentovi by sa podľa OKS mala volať aj časť Námestia slobody.
Úplne opačný názor má Karol Ondriaš z KSS. "Ako politik bol veľmi pod vplyvom vojenskej a finančnej loby," hovorí o Reaganovi. Prekáža mu, že americký prezident "doviedol do extrému" súboj s bývalým socialistickým blokom.
Zmeny, ktoré uskutočnil Reagan s bývalým sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom, mali podľa Ondriaša pre východ neblahé následky. "Výsledok bol, že Západ kolonizoval Východ. Výsledkom nebolo zmierenie." (rp, sita)