"Elektrická energia sa nedá nakupovať ako kurence - na vedľajšom trhu," opakoval Rusko po otázkach, či je dostavba Mochoviec pre Slovensko najvýhodnejšou alternatívou. Posťažoval sa, že "s takou dávkou nekompetentnosti a diletantizmu", ako v prípade Mochoviec, sa ešte v médiách nestretol.
Cena za dobudovanie Mochoviec je podľa Ruska výrazne výhodnejšia, ako keby sa mala vybudovaná časť zakonzervovať. "Stálo by to 13 miliárd," tvrdí, "čo spolu s 20 miliardami na výstavbu je 33 miliárd, ktoré by boli zbytočne vyhodené do vzduchu."
Rusko chce dokončenie dvoch blokov v Mochovciach o niekoľko dní obhajovať na zasadnutí Rady ministrov v Luxemburgu, kde sa bude hovoriť o budúcnosti energetiky. Je presvedčený, že Európa nebude mať námietky. Pohľad únie na jadrovú energiu sa vraj výrazne mení.
Rusko hovoril aj o vládnom dokumente o energetickej koncepcii, čo prikázal stiahnuť z internetu. Písalo sa v ňom, že na Slovensku je nadbytok energie, čo vyvoláva dohady, či by elektrina z Mochoviec bola predajná. "Je potrebné zvážiť ceny energie na európskom trhu," povedal Rusko. "Tie v budúcnosti nebudú mať nič spoločné s dnešnými cenami."
Najnovšia štúdia, ktorú vypracovali Slovenské elektrárne, sa má na internet dostať dnes, najneskôr v utorok. Pre myšlienku dostavby chce Rusko získať i koaličných partnerov.
Požiadavka na dostavbu Mochoviec sa dostala aj do programových priorít ANO na najbližšie roky. Nadväzuje na ňu aj podpora pripravovanej trojice energetických zákonov, ktoré majú v súlade s legislatívou Európskej únie upraviť vzťahy a právomoci zainteresovaných inštitúcií.
ANO sa venovalo aj nezamestnanosti. V niektorých regiónoch Slovenska ju chce riešiť vlastnou podnikateľskou aktivitou. Na strednom a východnom Slovensku plánuje vytvoriť firmy a s nimi ešte do konca roka 100 - 150 pracovných miest, najmä pre nezamestnaných so základným vzdelaním. Na prvotné investície strana ráta so sumou 3 až 5 miliónov.