Veľa sa očakávalo najmä od schôdzky amerického prezidenta Georgea Busha a francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca. Obaja lídri sa na nej snažili o zmierlivý tón.
Včera sa hovorilo o pozitívnych stránkach spojenectva a pozornosť sa sústredila predovšetkým na veteránov. Ich prehliadka patrila k najemotívnejším bodom osláv.
"Mnohí sme tu boli naposledy," citovala agentúra AP jedného z amerických veteránov Harryho Hudeca z Colorada.
Na slávnosti viala i slovenská zástava, pretože v inváznych jednotkách bojovali aj Slováci, prítomný bol prezident Rudolf Schuster a medzi veteránmi, ktorým francúzsky prezident odovzdal Rad čestnej légie, bol aj Slovák - generál Anton Petrák.
Slovenskí diváci však prenos z osláv vidieť nemohli, pretože verejnoprávna Slovenská televízia ho, na rozdiel napríklad od Českej televízie, nevysielala.
Pred hlavnou oslavou, na ktorej sa zúčastnilo 20 hláv štátov, sa konalo veľa menších - národných osláv. Veľký záujem médií sprevádzal aj nemeckého kancelára Gerharda Schrödera - bol prvým nemeckým kancelárom, ktorého do Normandie pozvali. Ruský prezident Vladimir Putin bol zas vôbec prvým ruským zástupcom na oslavách vylodenia.
Autor: mik