POPRAD - Zriadenie spoločnej záchytnej protialkoholickej izby pri psychiatrickom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Levoči sa odkladá. Dohodli sa na tom predstavitelia miest po rokovaní v Levoči. Súhlas so spolufinancovaním záchytky vyjadrili mestské zastupiteľstvá v Poprade, Spišskej Novej Vsi a Levoči. Stará Ľubovňa sa vyjadrila negatívne, údajne pre vysoké dopravné náklady. Podľa viceprimátora Popradu Gustáva Dobáka Poprad nebude ťahať prevádzku záchytky za ostatné mestá. Kežmarok má finančné problémy pre nedoriešený spor s obcou Ľubica o sídlisko Juh, čo má priamy dosah na znížené podielové dane. V súčasnosti mestá na Spiši nemajú kde voziť opitých ľudí. "Ak ich nezoberie nemocnica, tak ich policajt vysadí pred nemocnicou," konštatoval Dobák. Prevádzka záchytnej izby nebude pre levočskú nemocnicu stratová len v tom prípade, ak bude mať aspoň deväť postelí. Mesačné náklady na prevádzku pri tejto kapacite by boli 162 000 korún. Pri zapojení Popradu, Spišskej Novej Vsi, Levoče, Kežmarku a Starej Ľubovne by mesačný príspevok samospráv predstavoval 1,14 koruny na obyvateľa. (sita)
Medzilaborciam hrozí odstávka dodávky plynu
MEDZILABORCE - Medzilaborciam hrozí odstavenie dodávky plynu pre finančné problémy Bytového podniku. Pod problémy sa podpísali neplatiči a dlhy zdravotníckych zariadení za teplo, ktoré dovedna predstavujú zhruba 10 miliónov korún. Poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva preto podporili návrh na vstup silného investora, čím vznikne akciová spoločnosť za účasti mesta, terajšieho bytového podniku a košickej firmy Elektrovod. Tá má v meste v prenájme verejné osvetlenie. Nová spoločnosť by mala začať naplno fungovať už v jesenných mesiacoch. Od transformácie tepelného hospodárstva si podľa primátora Medzilaboriec okrem iných pozitív sľubujú cenovo dostupnejšiu teplú vodu a teplo, vyrobené na báze plynu a biomasy. (tasr)
Napadli poslanca, lebo im neschválili výpomoc
KOŠICE - V košickej mestskej časti Džungľa, ktorá má len 540 obyvateľov, je pre poslancov prideľovanie jednorazových sociálnych výpomocí chúlostivou záležitosťou. Hlasovanie o návrhoch odporučených sociálnou komisiou je na základe vlastného uváženia a anonymné, no neúspešní žiadatelia si vinníka nájdu. Naposledy ho našli v miestnom poslancovi Ivanovi Kuzmiakovi, ktorý sa následne vzdal funkcie predsedu finančnej komisie a členstva v miestnej rade a už chce byť len radovým poslancom.
"Rozhodol som sa tak po tom, čo ma pred domom fyzicky napadli dvaja žiadatelia o výpomoc," vysvetľuje. Ich rodiny predtým žiadali zastupiteľstvo o výpomoc, ale poslanci ju niektorým z nich neschválili. "Jedným z útočníkov bol zamestnanec úradu."
Kuzmiak sa zúčastnil na zasadnutí sociálnej komisie, kde k žiadostiam dávali odporúčania pre zastupiteľstvo. "Ja som sa tam vyjadril, že kto má auto a mobil, nie je predsa sociálne odkázaný.
Na polícii to neohlásil, ale starostke Adriane Balogovej zazlieva, že strčila hlavu do piesku.
"Nemôžem toho zamestnanca vyhodiť," tvrdí starostka. Stalo sa to mimo pracovného času a z pracovného hľadiska je spoľahlivý. Poslanec Kuzmiak trestné oznámenie nepodal."
Podľa Kuzmiaka ide o nenormálnu situáciu, keď si niektorí obyvatelia na sociálnu výpomoc doslova nárokujú. Zastupiteľstvo v pondelok prijalo zmenu v zásadách poskytovania jednorazových sociálnych výpomocí. Poslanci už nebudú škrtať po jednom žiadateľovi, ale bude sa hlasovať naraz o všetkých, ktorých odporučí sociálna komisia, čiže buď dostanú peniaze všetci, alebo nikto.
"To nie je riešenie," myslí si Kuzmiak. Balogová vraví: "Výpomoc sa dá zrušiť, ale nikto si nechce pohnevať ľudí." (vrb)